22 Nisan 2014 Salı

Syrianska Direniyor

İsveç'te "büyütülmüşlerden" Malmö'ye gönlümüz kaysa da hafta sonları link araya araya izlediğimiz bir de Syrianska var. Donmalardan, kopmalardan arda kalan zamanda ne kalırsa geriye o şekilde izliyoruz. Zaten takım az gol atıyor bir de o kopma anlarına gelince gol hakikaten çekilmez olabiliyor. Fiber çözüm diyenler var da ben Twitter'a girmek için internette kırk takla atıyorum fibere daha çok var.

Geçen sezon Özcan Melkemichel'in takımında hiç bir şey yolunda gitmedi. Takımdaki hiç bir şekilde anlatılamayacak kurumsallık(!) sonucunda Özcan Melkemichel de zaten rica minnet görevdeydi. Uzun yıllar takımı çalıştırması, takımın eski futbolcusu olması gibi etkenler camianın çocuğu etiketini zaten yapıştırmış. Zaten tarihsel bir kader ortaklığımız var ama bu haliyle de bir STSL ya da PTT takımından farkı yok gibi.
Özcan Melkemichel

Geçtiğimiz yılki palnsız programsız başlanan ligde pek bir varlık gösterilemedi. 30 maçta alınan 14 puan ve -38 averaj var sadece elde! Geçtiğimiz sezon bir tek Sharbel Touma'ya endeksli takım onun yanına birilerini ekleyemeyince bu kaçınılmaz sona mahkum oldu. Hatta öyle ki kadro yapmak için zaman zaman alt yapıdaki genç oyuncular profesyonel yapılarak kadroya dahil edildi.

Dinko Delic takımın en golcüsüydü attığı sadece 5 golle. Onun yanında bu sezon Şanlıurfaspor'a yolu düşüen Mattias Mete ve Nahir Oyal da o takımda zaman zaman forma bulabildi. Deneyimsiz ve istikrarsız bir kadroyla küme düşen Syrianska bu sezon Superettan adı verilen bir alt ligde mücadele ediyor. Benzer sıkıntılar benzer olasılıkklarla birlikte başlayan sezonda Touma dizinden geçirdiği sakatlık nedeniyle emekli oldu ve futbola da başladığı kulüpte yardımcı antrenörlük görevine getirildi. Beyrut asıllı oyuncu kulübün zor zamanlardan geçtiğini söylerken kulübün kendi içine dönmesi ve alt yapıdan çıkacak oyuncularla bir şeyler yapabileceğini söylüyor.
Sharbel Touma

Takımın başında Özcan Melkemichel'e göre daha deneyimsiz bir isim olan Stefan Fredriksson vardı. Fredriksson 4-1-3-2 dizilişiyle oynayacaklarını söylerken dar bir kadroları olduğunu zaman zaman buna uymakta da sıkıntı yaşayacaklarını söylemeyi ihmal etmiyordu. "Küçük bir takımımız var ama kaliteli isimler olduğunu düşünüyorum. Gerçekçi beklentiler koymalıyız. Önümüzde çok zor bir süreç var. Taraftarlardan anlayış ve sabır bekliyorum bu zorlu süreçte" diyen Fredriksson aslında bu sezonun nasıl geçeceği ile ilgili de ipucu veriyordu herkese. Sonuç olarak geçici olarak görevde kalması beklenen Fredriksson hazırlık sürecinin ardından görevinden ayrıldı ve yerine Zvezdan Milosevic geldi.

Takımın artık deneyimli oyuncularından olan İsa Demir de sezon başı yapılan röportajda artık tabiri caizse takımın abisi konumunda olduğunu söylüyordu. "Bir çok oyuncumuzu kaybettik zor zamanlar yaşayabiliriz. Bu dönemde taraftarımıza da büyük iş düşüyor. Onları tribünlerde görmeyi çok isteriz." diyen İsa, Syrianska'nın kendisi için ne ifade ettiğiyle ilgili soruya da "Syrianska benim kalbimdeki tek kulüp. Bu kulüp sadece İsveç'teki Süryaniler için değil dünyanın her yerindeki Süryaniler için önemli ve değerli. Bunun bilinci hepimizde var." diyor.
İsa Demir

2014-2015 sezonu daha yeni başladı ama sıkıntılar şimdiden had safhada. 3 maçta 3 puan toplayabildiler. İlk maçta kendi evlerinde Sirius'a karşı 9 kişi kalıp 5 yediler 2.hafta deplasmanda Verborgs'a 2-1 yenildiler. 3.haftada bu kez deplasmanda 10 kişilik  Landskrona'yı 3-2 yenebildiler.

Landskrona maçı kadro yapısıyla ilgili bir fikir verebilir, 90 dakika aynı 11 ile oyuncu değiştirmeden oynadılar ve 90.dakikada ilk ve tek değişikliklerini yaptılar.

27 maçlık uzun ve zor bir yol var önünde ligden yükselmekten ziyade tutunabilmek ilk amaç... Tutunabilirler mi sorusu için olumlu şeyler sıralamak zor. Ama bir umut...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder