8 Ağustos 2013 Perşembe

Hazırlık Maçı: Gençlerbirliği 2-1 Hacettepespor

Gençlerbirliği TSYD sınavı öncesi son hazırlık karşılaşmasını Hacettepespor ile İlhan Cavcav Tesislerinde oynadı. Maça iki devrede iki farklı on bir ile başlayan Gençlerbirliği iki farklı görüntü izletti.

Maça başlayan ilk 11 ve diziliş şu şekilde oldu:

Maçın ilk dakikalarından itibaren Mervan'ın olduğu kanattan ataklar geliştiren Gençlerbirliği; gerek Serkan Yanık'ın gerekse ortada oynayan Gosso-Oktay ikilisinin savunma arkasına attığı toplarda Mervan'ın etkili performansı ile pozisyon buldu. 7. dakikada yine Oktay'ın attığı gol de böyle bir organizasyonda Mervan'ın sağ çizgiye inerek yaptığı orta sonucunda geldi. 

İlk yarı boyunca sağ kanadı başarılı bir şekilde kullanan Mervan 3 kez daha aynı şekilde pozisyonla buluştururken takımını bu sezon için, geçtiğimiz sezonun unutulan oyun alanı olan sağ kanadı sık sık hatırlatacağını gösterdi. 

Mervan 37.dakikada dizinden aldığı hafif bir darbe sonucu kenara gelerek yerini Jimmy'e bıraktı. Jimmy de ilk yarı sonunda Zec'in kaleci üzerinden yaptığı aşırtma ortada kafayla skoru 2-0'a getirdi. 

İlk yarının diğer etkili isimleri ise hücumda top saklayabilme özelliğiyle takımına avantaj sağlayan Stancu başta geliyor. Orta alanda Gosso'nun çalışkanlığı da eğer form tutarsa Gençlerbirliği'ne çok şey kazandırabilir. 

İkinci yarıda sahaya çıkan 11 ise şöyle oldu: 

İki yarıda iki farklı takım izledik. Anlaşılacağı üzere ilki Metin Hoca'nın kafasında olan "as takım" hüviyetinde. Bu takımdan bir iki isim belki oraya yine monte edilebilir performans grafiğine göre diye düşünüyorum. Özellikle Zec-Jimmy değişikliği çok muhtemel bir değişiklik olur. Gençlerbirliği

İkinci yarıda Jimmy ve Deniz ile kanatlardan rakibi zorlayan Gençlerbirliği, Atabey'e istediği ortaları yapamayınca sonuca gitme konusunda sıkıntı çekti. Atabey ise tam bir pivot forvet edasıyla, hem havadan gelen toplara sahip oldu çevresine indirdi topları hem de ayaklarına hakimiyeti ile sürdüğü toplarla tehlike yarattı. Atabey, potansiyeli yüksek bir futbolcu olarak hala umudumuz olmayı sürdürüyor. Oyun kalitesi ve kişisel karakteri ile büyük bir oyuncu olması için de hiç bir engel yok gibi gözüküyor. 

Savunmada da Ahmet başarılı bir görüntü çizdi. Ahmet'in boyu çok uzun olmamasına rağmen, zamanlama yeteneğiyle tüm kafa toplarını alabiliyor. Bu maçta da böyle oldu. Ante-Sedat ikilisi as olsa da Ahmet onlardan birini zorlayabileceğini gösterdi.

Bir diğer dikkat çeken isim ise Milan oldu. Milan, orta sahada oyunun ilerisine dönük büyük işler yapmıyor ama savunma anlamında güçlü bir oyuncu. Özellikle ön sezilerinin kuvvetli olması nedeniyle, takım arkadaşı pres yaparken, onun rakibin bir sonraki hamlesini düşünerek çaldığı toplar oldu. 

Deniz Naki de sağ kanatta çalışkan bir isimdi. Hakemin tartışmalı verdiği 2 önemli kararla tehlike yaratabilecekken önü kesilen Deniz yine de epey çabaladı. Sağ kanatta şansı Mervan'dan dolayı az olsa da süre aldığında bir şeyler verebileceğini gösterdi. 

Maçın sonuna doğru oyundan yavaş yavaş düşmeye başlayan takım Hacettepe'ye pozisyonlar vermeye başladı. Hacettepe'nin Gençlerbirliği'nden kiraladığı orta saha oyuncusu Utku böyle bir pozisyonda sert ve düzgün bir vuruşla skoru 2-1' getirirken maçında skorunu tayin etti. 

TSYD Kupasındaki takım daha belirleyici bir fikir sahibi olmamızı sağlayabilir ama özellikle ilk yarıdaki on bir umut verdi. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder