6 Haziran 2013 Perşembe

Umut Zaferden Daha Değerlidir

"Gezi Günlüğü" diye saçma sapan bir şeyler yazmak değil niyetim, akıl vermek de değil... Sadece diğer illerde hal böyleyken bu gidişat nedir diye bir can sıkıntısı hali... "Diğer illerdeki insanlar neler düşünüyor biliyor musunuz?" dertlenmesi... İktidar "Ankara'ya İzmir'e ne oluyor?" derken, sizin onları haklı çıkarmaya yakın oluşu haliniz...

Ve burada tüm olanlar "bence" görünendir. Kimse ile siyasi analizli tartışmaya girme niyetim yok!

Rize'de Antakya'da Ankara'da insanlar "her yer Taksim her yer direniş" diye saldırılara uğrarken, barikat ardında dövüşürken; Taksim'deki arkadaşların "gezi'den sonrası tufan" anlayışıyla kör sağır dilsiz olmaları bu direnişin nasıl zayıf bir dayanışma temelinde ilerlediğini gösteriyor. 

Alandan İnstagram'a kitap okurken çekilmiş fotoğrafını atabilen bir insan, aynı dakikalarda olan olaylarla ilgili "internet yok haberimiz olmuyor" diyebiliyor.

Dayanışmanın olduğu tek yer şu anda barikatlar... Kandil kutlamak dayanışma değil "ötekine saygılı" olmakla açıklanabilir ancak.

Sırada film gösterimleri, konserler olacak deniyor Gezi'de... İnsanlar farklı illerde yine direnişte olacak muhtemelen! Ama rica edin diğer illerden bari ağızlarındaki "her yer taksim her yer direniş" lafını değiştirsinler de sizi zor durumda bırakmasınlar...

Gümüşsuyu'ndaki çatışmaya "paniğe gerek yok rahat olun polis aşağıdaki gruba saldırıyor" diyenler, kandil simidi dağıtarak dayanışma ördüğünü sanıyor. Belki de kazandığınızı sandığınız Gezi Parkı'ndaki hareket "dayanışmadan" nasibini alamadığı için yenildi. Ufak tefek gerekliliklere "dayanışma" dediğiniz için yenildi!

"Umut zaferden daha değerlidir" sözündeki umudu öldürdüğünüz için yenildiniz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder