29 Mayıs 2013 Çarşamba

Milan Lola Smiljanic Kimdir?

Transfer döneminde “ayrılacaklar” kısmında hareketli günler geçiren Gençlerbirliği “gelenler” kısmına ilk ismini yazdırdı. Takımda son zamanlarda başlayan Sırbistan furyası devam etti ve gelen isim Partizan’ın ön liberosu Milan Lola Smiljanic oldu. Henüz netleşmese de yapılacak son görüşme ile transferin netleştirileceği söyleniyor. 

İsveç doğumlu Lola, bu sene Partizan’la şampiyonluk yaşarken, takımıyla 24 maça çıkıp bir gol bir asist yaptı. Kariyerini 3 bölümde incelemek gerekirse ; ilki 1.Partizan dönemi, ikincisi İspanya dönemi ve sonuncusu da 2.Partizan dönemi diyebiliriz.

İlk Partizan döneminde genç bir oyuncu olarak A takıma yükselen Lola bu dönemde 48 maça çıktı. Bu 48 maçta 1 gole imza atan oyuncu tipik bir ön libero olarak göze çarpıyor. Hücumda pek gözükmeyen ama orta alanda savunmayı ilk başlatan isim…

Kalitesini Partizan’da belli eden oyuncu Avrupa piyasasının dikkatini çekmekte geç kalmıyor. Henüz 21 yaşındayken Espanyol 3M Euro bonservis bedeli vererek 2007-2008 sezonu için Lola’yı renklerine katıyor. Lola burada De la Pena’nın gölgesinde kalarak onun sakat ve cezalı olduğu durumlarda ancak ilk tercih olabildi. 3 sezonda 47 maça çıkan oyuncu bir ara Gijon’a kiralansa da orada da aradığı başarıyı bulamayınca, Espanyol onu Partizan’a kiraladı.

2.Partizan döneminde ilk yıl biraz bocalasa da 18 maça çıktı yine bir gol ile tamamladı sezonu. Şampiyonluk yaşadığı sezonun ardından Espanyol’a dönüp dönmeyeceğinin tartışıldığı yaz, Espanyol sözleşmesini karşılıklı fesih ederken o da Partizan ile iki yıllık mukaveleye imza attı.

Bu iki yılda şampiyonluklarına 2 tanesini daha ekleyen Lola 65 maça çıktı. Onun en çok ön plana çıkan özelliği istikrar. Forma girdiği zaman kolay kolay sakatlık yaşamıyor,kart görmüyor. İkinci bir Tosic vakasıyla karşı karşıya olabiliriz. Takımına Avrupa Kupası maçlarında da katkı sunan 26 yaşındaki oyuncunun sözleşmesi bu sezon sona erdi.

4 Sırbistanlı oyuncuya sahip Gençlerbirliği de 5. Sırp’ı almak için kollarlı sıvadı ve bonservisi elinde bulunan oyuncuyu renklerine bağladı. Bu transfer Azofeifa’nın gidişini düşündürse de Lola’nın oyun yapısı olarak oynadığı yer Özgür İleri ve Petrovic çevresinde bir yer olabilir en fazla.

Azo gibi hücumun hemen gerisinde oynayarak verimli olması zor gözüküyor. Ki Azo’nun o bölgede ne kadar verimli olduğu da tartışılır. Lola muhtemelen yine orta sahanın gerisinde kullanılacaktır. Ama kimin yerine?

U21’in değişilmez oyuncusu, yıldız adayı olan Milan Lola Smiljanic o devamlılığı gösteremeyerek A Milli’de 6 kez forma giyebildi. Avrupa Kupalarında da Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi müsabakalarında toplam 22 kez yine Partizan’la sahada yer aldı.

Tecrübe olarak yeni bir takım hüviyetine bürünecek Gençlerbirliği’nde önemli bir rol üstlenebilir. Takımdaki diğer Sırplar nedeniyle de uyum sorununu kolay atlatacaktır. Metin Hoca 6 yabancı hakkının 5’ini Sırplardan kullanabilecek pozisyonda şu anda. Orta sahanın 3 Sırp ile kurulması halinde ise bir çok metafora gün doğacaktır.

Bu transfer Sırbistan’da da epey yer buldu. Taraftarlar şampiyon takımın dağılmasını istemezken takımın golcü ismi Mitrovic’in Porto’ya satışı gündeme gelirken, Lola’nın da Gençlerbirliği ile anlaşması taraftarları kızdırdı.

Sırbistan basını ise Lola transferine ilginç bir şekilde yaklaşırken, Kırmızı Kara formayı giyen Tosic,Tomic,Petrovic ve Lekic’e de gönderme yaparak “Lola Sırp kolonisine katılıyor” diye duyurdu.

Erken bir yaşta talihsiz yurt dışı deneyiminin ardından ikincisinde görece daha rahat bir ortamda onu neler bekliyor ya da o neler yapabilecek hep birlikte göreceğiz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder