1 Mayıs 2013 Çarşamba

İstatistik | Trabzonspor 2-0 Gençlerbirliği


Geçen hafta yokluk zamanında kazanılan Ahmet gibi bu hafta da şans Kerim'e güldü. Kerim ara transferde takıma katılmış ve sadece geçtiğimiz hafta Fenerbahçe maçında 8 dakika görev almıştı. Onun sağ beke yerleşmiş olması Cem Can'ı da "sevdiği" orta alana çekti. Ekstra olarak Hurşut seçimi de bu haftanın değişkenlerinden oldu. 

Maç anındaki sahaya dizilişe bakınca Gençlerbirliği'nin önceki maçlara göre takımı daha önde kurduğunu görüyoruz. Ahmet ve Aykut'un neredeyse orta saha çizgisine yakın oluşu bile bunu kanıtlıyor. Ayrıca Tosic ile solda sağlanan kuvvet bir dönem Kerim ile sağda da gerçekleşti bu oyun yapısıyla...Geçen haftada 34 metrede kurduğu oyunu bu kez 35 metrede oynadı. 1 metrecik fark gibi gözükse de Ahmet ve Aykut Ramazan'ın önünde oynamış Björn başta olmak üzere tüm hücumcular orta yuvarlağın Gençlerbirliği kısmı civarında kalabilmişti. 
Bu aynı zamanda Fuat Çapa'nın "geride olan takım daha baskılı görünür ve olmak zorundadır" tezini de doğruluyor. Bu grafik Gençlebirliği'nin 1-0 öne geçtiği maçlarda rakipleri tarafından da sergilendi. 


Alan kullanımında ise Gençlerbirliği ceza yayından uzakta bir alan kullanımını gözlemliyoruz. Devamlı işleyen sol bölge burada da kendini belli ediyor. Ermin Zec-Dusko Tosic ile zorlanan bölge zaman zaman Björn'ün de onlara yaklaşmasıyla daha takım için "sık kullanılanlara" eklendi. Sağda Kerim varken iyi işliyordu hücum anlamında ama gol o bölgeden gelince Fuat Çapa kısa sürede onu kenara alıp Jimmy Durmaz'ı oyuna sürdü. Jimmy de bu sistemde Hurşut'un arkasında oynayamayacağı için, solda da Ermin olduğu için serbest pozisyonda oyununu sürdürdü ve bir kaç varyasyon dışında kaybolup gitti.


Pas alma-verme istatistiklerinde ise savunmacılar ön plana çıkıyor bu kez. Savunmayı önde kurma ile de açıklayabiliriz bunu. Pas dağıtımında özgür 45/41 ile liderken sırasıyla Aykut 40/36 Tosic 37/29 Azo 36/35 Ahmet 36/34 ile oynadı. Yani ilk beşte savunma üçlüsü ön planda. Sevindirici olan ise Ahmet'in Fenerbahçe maçında sergileyemediği pasör özelliğinden de kesitler sunmuş olması. Pas üçgenlerinde Aykut-Ahmet-Özgür üçlüsü öne çıkarken bu devamlılık hücumda sağlanamadı. Öyle ki Björn epey yalnız kaldı ve hiç bir pas üçgeni varyasyonunda yoktu. Sağ kanat ise yine aynı şekilde kaderine terk edilmiş havası vardı. Yine sağ kanattan devam edelim... Hurşut bu tabloda en çok orta yapan oyuncu olarak gözüküyor. 7 orta ile takımın lideri, fakat orta isabeti konusunda istatistiği ise 7/0! Çok iyi işlediğini söylediğimiz soldan ise Tosic-Zec ikilisi 5/1 yapmış. Takım ise toplamda 22/3 isabet oranıyla orta yapmış. Vleminckx'e ne yerden ne de havadan bir topun ulaşamamış olması sanırım "golsüzlüğünde" cevabı...


Buradaki defansif hareketlerde ise hücumda vasat bir görüntü çizen Björn Vleminckx'in savunma anlayışında da önceki maçlara oranla biraz ileride kalması... Björn bu tarz bir görüntüyü 5-3'lük Antalya ve 3-1'lik MİY maçlarında sergilemişti sadece. Onun için iyi geçmeyen günde vasatı her yönden aşamadı diyebiliriz. Ekstra olarak ilk 37 dakikanın da etkisiyle Cem Can'ın ileride gözüküyor olması biraz tuhaf karşılanabilir. Ama Cem özellikle Jimmy girdikten sonra tamamen geriye çekildi. 

Özet olarak; kanatlar çalışmadı, Björn havadan olduğu gibi yerden de desteklenemedi. Gol için Gençlerbirliği'nin eli ayağı olan Björn durunca takım da durmuş oldu. Savunmada ise bireysel hatadan gelen ilk gol haricinde bir eksi yoktu. Sonradan giren Lekic-Ekigho-Jimmy üçlüsü de bu yapıya ayak uydurunca mağlubiyet kaçınılmaz oldu diyebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder