31 Mayıs 2013 Cuma

İstatistik | Topa Dokunmadan Biten Lig

Match Study sezonun bitişiyle birlikte sezonun geneliyle ilgili ilginç istatistikler yayınlamaya başladı. Devamı gelecek olan istatistik çalışmalarında benim en çok dikkatimi çeken iki istatistiği kayda geçmek gerektiğini düşündüm.

"Asla doldur boşalt pas yapmıyor, pas oyunundan taviz vermiyor", "ligin en iyi topunu oynayan takımlardan biri", "istikrar çok önemli" "işte istikrarın karşılığı" yorumlarına hepimiz Gençlerbirliği için sık sık şahit olduk. Ama bu iki tablo söylenenlerin ve düşünülenlerin tam tersi istikametinde şeyler anlatıyor.

3 dakikalık özetleri izleyerek yorum yapan yayıncı kuruluşun yorumcularını dinleyince Gençlerbirliği'nin neden Şampiyonlar Ligini zorlamadığını sorgularken bulabiliyorsunuz kendinizi...Ama işler hiç de onların söylediği kadar ya da taraftarların yere göğe sığdıramayacağı kadar romantik değil. Hatta dramatik iki tablo var:

Bu tablo Süper Lig takımlarının yaptığı pas sayısını gösteriyor. Bu tabloda doldur boşalt tarzı ilkel futbol oynamıyor diye övülen Gençlerbirliği sanırım doldur boşalt yapmamış ama pas da yapamamış. Tabloda sondan birinci sırada 10bin pas barajını ancak geçebilmiş bir takım... 1-0 öne geçilen maçlarda "doğaldır, rakip mağlup olduğu için baskılı oynamak zorunda, biz de korkak oynamak zorundayız" açıklamasının sonuçlarından biri bu tablo!

 Bu tabloda ise takım halinde topla oynama sayıları yer alıyor. Gençlerbirliği burada da topla alakası olmayan bir takım sıfatıyla en son sıraya yerleşiyor. 

Bu sonuçlar ışığında şans faktörünün Gençlerbirliği'nin yanında olmadığı değil aslında bol bol yanında olduğunu görüyoruz. Ligi on birinci sırada bitiren bir takım için olağan karşılansa da tribünlerde "Taraftar burada Avrupa nerede" denilen ya da kulübesinde 8.liği ya da 5.liği hedef koyan bir takım için hiç de olağan değil. 

İstatistikleri rakamlardan kurtarıp sokağa indirirsek Gençlerbirliği bu sene top oynamamış. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder