24 Mayıs 2013 Cuma

Gençlerbirliği Sezon Değerlendirmesi - 1

Gençlerbirliği için ligin 3 devrede oynandığını söylemek yanlış olmaz. 1.bölüm 17 haftalık ilk devre, 2.bölüm 13 haftalık 30.haftaya kadar süren bölüm ve son bölüm de 4 haftalık geçmek bilmeyen, durdurulamaz düşüşün yaşandığı bölüm…

Sezon Başı : Gidenler-Gelenler
Gençlerbirliği 9.luk ve 49 puanla sezonu tamamladığında iki isim ön plana çıkıyordu. Biri Soner Aydoğdu diğeri de Yasin Öztekin’di. İki isim de parladıkları sezonun ardından Trabzonspor’a satıldı. Öte yandan takımın golcüsü olan Tum da “yaş haddinden” takımdan gönderildi. Fuat Çapa’nın sık sık vurgu yaptığı gibi bu isimler skorun %55-60’ını sırtlamışlardı. Bunların ayrılışı da haliyle derin arayışlara sevk ettiyse de takımı alınan oyuncular bu isimlerin mevki ya da yerleriyle pek ilgisi olmayan isimler oldu.

Birebir isim vermek gerekirse Tum yerine Dejan Lekic alındı. Hem de maliyet olarak Gençlerbirliği standartlarının çok çok üzerinde bir rakama... İmza atıldığında büyük ümitler verilen Lekic için sezon sonu hiç de hoş bitmeyecekti.

Diğer isimler ise Dusko Tosic, Mehmet Kara, Jimmy Durmaz,İlkay Durmuş, Ekigho, Petrovic ve Serkan Kurtuluş alındı.

Bu gelen isimlerden flaş denilecek isim Jimmy Durmaz’dı. Malmö ile şampiyonluk da yaşayan oyuncu gelecek vaat eden bir isim olarak alındı. Öte yandan Dusko Tosic de son yıllarda düşüşe geçen bir grafik sergilese de kalitesi herkesçe bilinen bir oyuncuydu.

Petrovic küme düşen Blackburn’un vazgeçilmez isimlerinden olurken diğer isimler tam bir “kapalı kutuydu”. Mesela Ekigho, Samsunspor küme düşerken jeneriklik gol kaçırmalarla futbol komedi programlarına görüntü hazırlıyordu. Profesyonel yaşamda bu tarz şanssızlıklar olabilir ama kısa süre içinde 4 defa yaparsanız farklı nedenleri vardır bu hataların. Ekigho ayrıca oyun olarak da pek bir şey vaat etmemiş olacak ki, ikinci yarıda Samsunspor kendini Gekas’a teslim etmişti gol yollarında. Alıcı bulması ayrı bir mucize, o alıcının Gençlerbirliği olması ise bambaşka bir mucizeydi.

İlkay ve Mehmet ise gelecek vaat eden isimlerdendi. Herhangi bir risk barındırmayan genç isimler olması transferleri konusunda bir hata potansiyeli barındırmıyordu. Serkan ise Galatasaray da pek şans bulamayınca daha fazla süre alabileceği bir takımda oynamak adına gelmişti.

Bu isimler ışığında muammalarla dolu bir sezona başlangıç yapılıyordu. Hedef? Yolda belirlenecekti…

İstikrar Ne Yana Düşer Usta Gençlerbirliği Ne Yana
9. hafta sonunda Gençlerbirliği lig sıralamasında 3.sırada yer alırken ligin dalgalı haline ayak uydurmuş bir görünümdeydi. 8.haftada oynanan ve 3-3 tamamlanan Galatasaray maçı ise ümitleri diri tutmak için harika bir sezon başına işaret ediyordu.

Ardından gelen Ankara’daki Elazığ mağlubiyetiyle başlayan bambaşka bir sürece giriliyordu. Fenerbahçe’ye 4-1’lik Trabzonspor’a 4-0’lık mağlubiyetleri de hızlı düşüşün hızlandırıcısı oldular.

Gençlerbirliği 17 hafta sonunda 25 gol atıp 26 gol yiyerek ilk yarının en fazla galibiyetini alan takım olarak ligin 11.sırasında yer alıyordu. Alınan galibiyet sayısı sadece 4 olurken takımın geçen seneden daha iyi olacak diye alınan oyuncularından ses çıkmıyordu.

Hücumda yer alan dört isim: Lekic-Ekigho-Zec ve Artun atılan 25 gole sadece 4 golle destek olabilmişlerdi. Lekic’in 2, Zec’in 2 golü istatistiklere geçerken, Fuat Çapa kimi zaman Zec’i en ileri uçta kimi zaman da Lekic’i en ileri uçta deniyordu.

Hatta bir ara Lekic’i forvet arkası bile oynattı.Ama olmuyordu. Lekic’ten o anlatılan işleri yapacak bir forvet çıkmıyordu.  Şapkadan tavşan çıkarmak gerekti bu işleri tersine çevirmek için. Ama o tavşan nasıl çıkacaktı?

Stoperlerin gol katkıları da olmasa sıralamada çok daha aşağılarda olunacaktı. Aykut Demir gibi kaliteli bir stoper ve Ante gibi “sabrın sonu selamet” cümlesinde karşılık bulan oyuncunun savunma ve hücumda yaptıkları takım adına sayılabilecek olumlu adımlardandı.

Jimmy Durmaz zaman zaman sahne almış, Hurşut Meriç ise standart bir şekilde olumlu katkı yapmaya devam etmişti. İkisi ile ilgili en büyük sıkıntı da savunma yapmamaları olurken hücumda yaptıkları bu eksilerini götürüyordu.

Ara Transfer Dönemi
Ara transferde 4 oyuncu gelirken, Mustafa Kayabaşı, Mehmet Kara, Tayfur Bingöl, Yusuf Emre, Oktay Delibalta, Mehmet Sedef ve Onur Bayramoğlu gönderildi. Bu isimlerin bir çoğu orta saha mevkisinden olurken, bazılarına hiç şans dahi tanınmamıştı.

Gelen isimler ise takımlarında az şans bulan Kerim Zengin ve Doğa Kaya oldu. Diğer iki isim ise Partizan’da giderek artan bir form grafiği ile dikkat çeken Nemanja Tomic ve kariyerinde Hollanda gol krallığı da bulunan Björn Vleminckx’ti.


Vleminckx birebir Fuat Çapa’nın istediği ve alınma sürecinde aktif rol oynadığı bir isim oldu. Tomic’ten önce İbricic ismini öneren Çapa, bu oyuncunun bonservisinin Lokomotiv Moskova, satış opsiyonunun da Antep’te olmasından dolayı uzayacak transfer görüşmeleri ve artacak maliyet göz önünde bulundurularak reddedildi. Yerine Partizan’dan Tomic alındı. Bu iki oyuncu aldıkları sürelerin karşılığını verirken, diğer iki isim ise bekleneni veremedi. Gerçi beklenen neydi onu da kimse tam anlamıyla bilmiyor. Alt yapıdan yetişen Doğa , boşaltılan orta sahaya alternatif oluşturmak adına yine de olumlu bir hamleydi. Ki sezon içinde şans da buldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder