23 Nisan 2013 Salı

İstatistik | Gençlerbirliği 2-0 Fenerbahçe

Son Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçıyla ilgili ilgimi çeken bir kaç noktayı istatiksel olarak anlatmak istiyorum. Match Study'nin hazırladığı verilerden kimi bana ilginç gelen kimi ise istatistiklerle ispatlanan bir kaç nokta:

Kadroda Ahmet sürprizinin yanında Jimmy'nin eksikliği dikkat çekti. Fuat Çapa muhtemeldir ki Ante ve Curri'nin eksikliğinin rahatlattığı yabancı kontenjanında; Jimmy'nin hızı yerine Tomic'in yaratıcılığından faydalanmak istedi.


Burada Gençlerbirliği on birinin maç içindeki takım boyu gayet iyi gözüküyor. En ileri uçtaki Björn, orta sahaya kadar çekilmiş. Fenerbahçe oyunu 42 metrede oynarken bu haliyle Gençlerbirliği 34 metrede oynadı. Savunmayı da öne yıkma çabasında olan Fenerbahçe'nin bu tabloda etkisi büyük!

(Koyu renkler gol atakları)

Hücum organizasyonunda ise ceza alanına ulaşan ataklarda Fenerbahçe'nin ezici bir üstünlüğü var. 54 atağa karşı 25 atak yapan Gençlerbirliği, efektif ataklar yaptığı için bir adım öne çıkıyor. Çünkü Fenerbahçe atakları özellikle ilk yarıda Salih'in iki şutu haricinde hiç bir tehlike yaratamadı. 
Gol girişimlerinde ise 9-22 gibi bir skor çıkıyor. Buradaki ilginç istatistik ise Fenerbahçe'nin ilk yarıda daha çok gol girişiminde bulunması, Gençlerbirliği'nin de ikinci yarıda. Gençlerbirliği ilk yarıda 3 gol girişiminden  2/3 ile döndü.


Buradaki alan kullanımı tablosu ise %15 ile hücumda Gençlerbirliği'nin aslında goller ve kontralar dışında pek bir varyasyonu olmadığını gösteriyor. Burada da şöyle bir soru gelebilir, ihtiyaç oldu mu? Evet, özellikle 41. dakikada gelen 2. gol ile kontra atak haricinde çıkmak hiç de akıl karı gözükmedi. 


Burada pas bağlantıları gözüküyor. Savunmanın önünde ilk topları alıp, takımda hücum yönünde ilk pasları atan Petrovic genel olarak Azo ve Tosic'e oynadı. Hatta Azo da gelen topların bir çoğunu soldan bindiren Tosic'e aktardı. Burada ilginç gelen bir durum da solu bu kadar etkili kullanan bir takımın, sağ kanada hiç selam vermeden maçı tamamlaması... Azo-Zec-Björn üçgenleri gibi Azo-Tomic-Björn üçgenlerinin olmayışı büyük bir eksik. Hem de Tomic'in ortaları ya da ara pasları ile takımı rahatlatacak bir oyuncu olduğunu düşünürsek

Pas organizasyonlarında alma-verme istatistiğinde ilk 3 isim iki tabloda da aynı. Sırasıyla Petrovic,Tosic ve Azofeifa... Petro ve Azo'yu anlayabiliyorsunuz ama Tosic'in bu listede 2. sırada olması kalitesinin bir göstergesi. Savunmanın solundan çıkarak ileride pas organizasyonlarına dahil olması, Azo ve Petro ile yapılan üçgenlerde ileri uçta topla onun buluşması, onunla ilgili harika sıfatını yetersiz bırakıyor.


Tosic'den devam edelim; hücum bölgesine en çok pas atan Gençlerbirlikli oyuncu oldu. Bir diğer istatistik de üvey evlat muamelesi gören sağ kanat hücumda 7/7 pas istatistiği ile oynadı.


Björn'ü en iyi anlatan, onun oyun karakterini, azmini, emeğini en güzel ortaya çıkaran tablo bu desek abartmış olmayız. En ileri uç elemanı, görüldüğü gibi defansif hareketler incelendiğinde defanstan top çıkartıp, adam kovalıyor. Ondan ileride 6 Gençlerbirlikli gözüküyor. Neredeyse, Aykut ve Ahmet ile ayrı bir savunma gücü oluşturmuş durumda. Ayrıca maç içinde bu tarz bir üçlü görüntü gözükmese de Björn'ü özetlerden değil de statta izleyen herkes bu tablonun normal olduğunu da biliyor.

Uzman değilim, usta değilim bu konuda haliyle ama görünen köyleri sadece düz yazıya çevirdim. Björn ve Tosic'i neden taraftarlar çok seviyor sanırım burada bir kez daha gözüktü. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder