4 Mart 2013 Pazartesi

A2 Ligi | Gençlerbirliği - Beşiktaş : 0-1

A2 Final Grubu müsabakasında liderlik için çıkan iki takımın maçı futbol olarak çok şey vaat ediyordu maç başlamadan önce. Beşiktaş A2 de kırmızının kutsallığına inanan her siyah beyazlı taraftar ve futbolcu gibi seçimini o yönde yaptı maç öncesinde. Gençlerbirliği ise daha sade beyaz formayı tercih etti.

Gençlerbirliği maça; Yasin, Selahattin, ,İlkay, Eren, Ahmet Çalık, Utku, Reha, Haydar, Ayberk, ,İrfancan ve Furkan on biriyle başladı. Beşiktaş ise; Emre, Muhammed Ertürk, Koray, Ömer, Veli, Veysel, Uğur, Erim, Recep,Ömer Faruk ve Hasan Türk on biriyle başladı.

İlk yarıda karşılı ataklarla geçilirken Beşiktaş uzun toplarla hücuma çıkma peşindeydi. İleride Recep'e şişirilen toplarda Recep'in yeteneksizliği ya da Ahmet Çalık'ın beceresi mi desem bilemedim ama her topu Ahmet aldı. Hem fiziki olarak hem de pozisyon zekası olarak hep bir adım önünde kaldı Recep'in Ahmet. Hasan Türk'ün "yönettiği" takım hücumda Hasan'ı ararken , Hasan zaten onlara fırsat vermeden her topu almaya çalışıyordu zaten sorumsuzca.

Gençlerbirliği ise yerden paslarla çıkıyordu. Orta sahada Utku-İrfan-Haydar üçlüsünden dağılan toplar ilerideki Ayberk'e ulaşmaya çalışıyordu. Kanatlarda da sağ kanadı neredeyse boydan boya kullanan Selahattin ile pozisyon buluyordu Gençlerbirliği. Kornerden gelen bir topta iyi yükselen Ayberk topa çok iyi vurdu ama dün Olcay'ın yaptığını bugün de Muhammed yapınca Gençlerbirliği bir golden olmuştu.

Hasan Türk bir pozisyonda yapılan faulü abartık rakibinin üzerine yürümeye kalkınca sakin geçen maçta gerginlik çıkartıyordu. Çok sürmeden de sakatlık sebebiyle Erkan Avseven onu oyundan aldı.

İlk yarı 0-0 ile geçilirken ikinci yarıda sertliğin dozajı artıyordu. Beşiktaşlı futbolcuların istisnasız tüm ikili mücadelelerde yerde kalması maçın gereğinden fazla durmasına yol açıyordu. Sert olmayan müdahalelerde bile kıvranan Beşiktaşlı futbolcular görmek yıllarca Beşiktaşlıların eleştirdiği şeyin aynısını Beşiktaş'ın geleceği dediğimiz çocuklarda görmek üzüntü vericiydi.

İkinci yarıya Gençlerbirliği'nin solu damga vuruyordu. A takımda Tosic'in kontrol ettiği bölgede A2'de İlkay muadili görüntü sergiliyordu. Elbet onun kadar değildi ama özellikle ikinci yarıda yaptığı bindirmelerle çok iyiydi. Hızlı bir şekilde girdiği kanattan şık bir çalımla kaleyi karşısına alarak çektiği şutta savunma ayak koyması direğin üstünden kornere giden top muhtemelen gol olacaktı. Bir diğer pozisyonda da yine İlkay ortaladı Ayberk göğüsüyle yumuşattı vurduğu sert şut kaleci Emre'nin elinden sekerek kornere çıktı.

Beşiktaş'ın golü ise gelen hava topuna Ahmet Çalık yükseldi Recep sabit kaldı. Hakem faul verdi bu pozisyonda Ahmet'in Recep'in üstüne bindiğini söyleyerek, Ahmet'in "hocam hava topuna çıktık o yükselmedi ne faulü" tarzında serzenişi olsa da hakem kararını vermişti. Ceza yayı yakınlarında çapraz bir bölgeden orta yapan Ömer Faruk, top kimseye çarpmadan sekerek Gençlerbirliği ağlarıyla buluşunca asist yapmak isterken gol sahibi oluyordu.

Maçın geri kalanında abartılı yere yatmalar ve Gençlerbirliği baskısı ile geçerken iki tarafta başka bir gol bulamayınca 1-0 bitiyordu maç.

Beşiktaş'tan Koray sol bekte dikkat çekerken, Gençlerbirliği'nde İlkay, İrfancan, Ahmet ve sade futboluyla Haydar öne çıkıyordu.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder