4 Şubat 2013 Pazartesi

"Türkçe Konuş,Çok Konuş"

Milli takımdaki gurbetçi oyuncu yoğunluğu ya da göçü malum, Almanya alt yapısından yetişmiş sırf Almanya'ya kaptırmamak, "Mesut gitti aman ne olur ne olmaz" diyerek milli takıma bir çok isim kazandırıldı. Kimi yeterli kimi yetersiz olan "gurbetçi" futbolcular bir dönemin fırtınası Cartel'in sözlerindeki gibi "vatanımızda Almancı burada yabancı" sözlerinin sızısını da yaşıyorlar bir yandan zaman zaman onlarla ilgili söylenenlerin ardından.

Hep bir Yıldıray olsun diye beklerken kaybolup giden nice gurbetçi oyuncu bir yana, bugün Spor Servisi'nde Mehmet Demirkol'un değindiği mesele "gurbetçi futbolcu sorunu" olarak gündemimize oturdu. Mehmet Demirkol Sercan'ın Almanca konuşmasını eleştirerek "Bir Diyarbakırlı çocuk gelsin orada Milli takımda Kürtçe konuşsun  ortalık birbirine girer. Sercan Türkçe konuşamıyor. Almanca konuşuyor, çevirmen çeviriyor. Kimse bir şey demiyor. Türk takımlarında oynayan yabancı futbolcular da Türkçe bilecek. Türk milli takımında oynayan oyuncular Türkçe konuşacak. Üzerinde Türk forması varken basın toplantısında bir oyuncu Almanca konuşamaz. İnsani zorla ırkçı, milliyetçi yaparlar.” dedi.

Öncelikle Mehmet Demirkol kimi analizleri ve tespitleriyle her zaman beğendiğim takip ettiğim ya da bir mesele olduğunda acaba Mehmet Demirkol ne diyecek acaba diye düşündüğüm birisidir. Konuya giriş yaptığında beklediğim gidişten sapıp tam tersi istikamete evrildi konu. "Diyarbakırlı bir çocuk gelsin orada Milli takımda Kürtçe konuşsun ortalık birbirine girer..." sözünden sonra beklenen/beklediğim buna bir şey denmiyor ona niye deniyor tarzında bir samimiyet sorgulaması yönünde ilerlemesiydi ama dediğim gibi tam tersi istikamete saptı ve "Türk milli takımında oynayan oyuncular Türkçe konuşacak. Üzerinde Türk forması varken basın toplantısında bir oyuncu Almanca konuşamaz." diyerek Türkçe dayatması içinde bulduk kendimizi. 

Mesut'un seçiminden sonra "gram emeğin olmayan bir adamın, üzerinde emeği olan tarafı seçmesi kadar doğal ne olabilir?" sorusunu sormuştum kendi kendime. Yani "ne verdin de ne bekliyorsun" genlerinden başka? Almanya'da doğan ve Almancanın bolca konuşulduğu, Türkçe'ye tercih edildiği bir ortamda büyümüş oyuncudan nasıl Türkçe bileceksin beklentisinde olabiliriz anlamak çok güç. Çok iyi bir performans sergileyecek milli takıma çağrılacak ama dil engel olacak oldu olacak dil bilgisi eksiği olanı da ıskartaya çıkartalım da dile zeval gelmesin. Dil bilgisi sınavı da barajımız olur.

Almanya örneği verilebilir, orada oynayan Alman asıllı olmayan herkes Almancayı biliyor diyerek. Yine aynı noktaya tersten bakmak gibi mesele çünkü Almanca'nın galip olduğu bir kültürel ortamda büyümüş oyuncular bunlar. Ki her şeyi geçtim kişinin kendini en iyi anlatabildiği şekliyle anlatmasını uygun görenlerdenim. Almanca kelime dağarcığı Türkçe dağarcığından fazlaysa ve en önemlisi de en iyi duygu ve düşüncesini o dilde yazıya ya da sese dönüştürebiliyorsa kişi elden en gelir?

Mehmet Demirkol ırkçı biri değil genel olarak dünden bugüne tüm konuşmaları da bunu açıkça ortaya koyuyor ama kusura bakmasın bu söylem ırkçı bir söylem. Hiddink geldiğinde değil giderken dili soran yapan bir toplumun da yapması gereken en son sorun da bu olabilir herhalde. Kötü sonuçların ardından kendini bir gösterip yeterli desteği bulamayınca kaybolan "Türkçe konuşamayan futbolcu var" takımda önermesi bundan sonra daha çok destekçi bulacak gibi. Eğer dil aitlik ya da bağlılık belirtiyor ise şu an Afrika Kupasında kendi dilleri kaybolmuş sömürgecisinin diline hakim futbolcuları açıklamak hiç birimizin altından kalkamayacağı bir yük olarak sırtımıza biner ve eziliriz.

Milli takım hepimizin diye popüler bir söylemin ardından gidiyorsak; annesinden babasından yani genlerinden ötürü bu ülkeyi seçmiş futbolcular amma bilinçli amma bilinçsiz , belki de Almanya'ya alınmayacaklarını düşünerek seçmiş bu takımı bilemeyiz. Ama "Türkçe öğrenin sonra..." diyerek destek sunacağımızı ya da onları kabul edeceğimizi söylersek formel bir olgunun içinde kaybolup gideriz diğer yetişen gurbetçi futbolcuların gözleri önünde. Demek istediğim "bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler" laçkalığından ziyade farklılıkları zenginlik olarak görüp o formayı giyecek oyuncuya dilinden, dininden ziyade kişiliği çerçevesinde tercihleri doğrultusunda destek verilmesi gerektiğinden başka bir şey değil.

2 yorum:

  1. Almanya'da yabancı burada Almancı olacaktı o ;)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Cartel'in söylediği şeklini bozmadan yazdım hocam Cartel oradan söylediği için öyle diyordu :)

      Sil