2 Şubat 2013 Cumartesi

Kadın Basketbol Direniyor

Türlü yoksunluklarla mücadele eden bir ekip düşünün ve adını taşıdığınız kulüp size sırt dönmüş. Şube sorumlusu diye atadıkları kişi "nasılsa yenilecekler gitmeye gerek yok" deyip sallantıda olan öz güveninin delik deşik edildiği bir ekip...

Herhangi bir amatör ligde oynayan takımdan bahsetmiyorum , yöneticilerinin her cümle başında "büyük camia" girizgahıyla lafa başlayan Beşiktaş'tan bahsediyorum. Abdullah Sözer'in şube başkanı olmasıyla kapatmanın eşiğinden dönen kirli pazarlıklar sonucu lige devam etme kararı alan kadın basketbol takımı bir süredir kaderine terk edilmiş vaziyetteydi. Hatta sezonun ilk yarısını galibiyet alamadan tamamladılar.

Ama artık taşın altına elini koymayacağı an o taşın altında kalacak olan yöneticiler kötü gidişi durdurmak adına takviye yapmaya karar verdiler. Milka Bjelica,Price ve Gülşah Akkaya gibi deneyimli oyuncuların yanına geçtiğimiz günde Tiffany Hayes'i ekledi. Takviyelerin bir anda kaliteyi yukarı taşıması sonuç vermeye de başladı.

Tarsus ve Ceyhan Belediye'den alınan kritik iki galibiyetle umut ışığını yakan potanın kartalları Samsun Basketbol önüne çıktı bu hafta da. Geçtiğimiz hafta hezimeti uğradığı Galatasaray maçından sonra konuşun Samsun koçu Beşiktaş'ın aldığı üst üste iki galibiyet hakkında imalı açıklamalar yapmıştı: Bu maçların nasıl alındığına dikkat etmek lazım, Tarsus ve Ceyhan oralarda bir şeyler dönüyor.

Evvele Beşiktaşlı basketbolcuların alın teri hiçe sayılıyor sonrasında da bir camia büyüklüğü ya da küçüklüğü önemli değil görecedir çünkü, kanıtsız desteksiz bir şekilde itham altında tutuluyor. En azından Beşiktaş'ın bu foyasının Samsun'da ortaya çıkacağını düşünmek her ortalama zekada birinin aklına gelmiştir.

Deplasmanda oynanan çekişmeli maçta son saniyeye kadar son topa kadar devam etti mücadele ve Beşiktaş 73-72 galip ayrıldı salondan. Samsun koçuna sormak gerekiyor şimdi; O dönen işlere sende mi katıldın? Katılmadıysan madem bir özür dilemen gerekmiyor mu?


Maç sonunda Beşiktaş koçu Mehmet Can Öztürk hepimizin duygularına tercüman olacak şu açıklamayı yaptı: Kritik bir galibiyet aldık. Ama şu noktaya dikkat çekmek gerekirse, bizim Beşiktaş olduğumuzu kimse unutmasın. Bu formayı giyen oyuncular bizi her yerde ve her zaman iyi temsil ediyor ve biz de onlara saygı gösteriyoruz. Geçtiğimiz hafta bir antrenör arkadaşımız çok talihsiz bir demeç verdi ve oyuncularıma büyük haksızlık etti. Biz 13 maç mağlup olduğumuzda kimseye ağlayıp sızlanmadık. Sahaya çıkıp formamızın hakkını verdik ve asla Beşiktaşlı duruşumuzu zedeleyecek hareketlerde bulunmadık. Geçtiğimiz hafta yapılan o talihsiz açıklama oyuncularıma ve camiamıza yapılmış büyük bir haksızlıktır. Çok zor bir hafta geçirdim, aslında o arkadaşa da fazla bir şey söylemek istemiyorum ama oyuncularımın emeğine büyük haksızlık etti. İlk yarıdaki ve yeni gelen kaliteli oyuncularıma da yapılmış büyük bir ayıptır o açıklama. Biz sene sonuna kadar sahada savaşacağız ve formamızın hakkını vermeye çalışacağız. Yenebiliriz de yenilebiliriz de ama sonuna kadar hakkımızla mücadele edeceğiz. Biz basketbolda bu tür açıklamaları duymak istemiyoruz. Sahada her türlü sonuç alınabilir ama asıl önemli olan centilmenliktir. O aynı zamanda bu açıklamayla hem Tarsus, hem de Ceyhan takımlarına haksızlık etmiştir. O açıklamayı kulübümüze ve oyuncularıma yapılmış bir saldırı olarak görüyorum. Biz bugüne kadar herkesin mücadelesine saygı gösterdik herkes de bize saygı gösterdi. Böyle de olması gerekiyor. Samsun Basket Takımını ve taraftarını da tebrik ederim, böyle gergin bir ortamda en ufak bir olaya sebebiyet vermediler. Olması gereken de buydu. Galibiyetlerimizi sürdürmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”


 Evet şu an takım kötü gidiyor, evet epey eksikler var ama başta Samsun koçu olmak üzere bu takımdan ümidi kesenlerin şunu unutmaması gerekiyor karşılarındaki takım Beşiktaş! Bu umut kıvılcımını çakan kadın basketbol takımını ne kadar kutlasak da haklarının teslimi konusunda az kalacak elbet.

Şu da unutulmasın şubeyi bu hale getirenler de er ya da geç hesap vermeli, çok değil 2004-2005 sezonunda bu takımı şampiyon gördük biz ondan evvel ve sonraki bir kaç yıl da zirve mücadelesi verdi.

Son bir notta ısrarla yapılan yanlış konusunda olsun, bayan değil KADIN!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder