8 Şubat 2013 Cuma

Gerçekten "Ümit" Vaat Ediyorlar

A Millilerin durumu belli, gidecekleri daha doğrusu gidebilecekleri yer de. Ümidi 2014'ten ileri bir tarihe erteledik hep beraber. 2016 olur mu zor ama ümidin doğasından olan var olma hali gereği yine de küçük de olsa bir umut beklemek gerekiyor.

Milli mutabakatla başa getirilenlerin kellesinin istendiği günlerde güzel şeylerden bahsederek ümide atıfta bulunalım. Under 21 bizdeki adıyla ümit milli takımlar ülkelerin bir kaç turnuva sonraki halleri için ışık tutar referans olur. Türkiye'nin başarılı olduğu turnuvalardan önceki bir kaç ümit milli takımı incelediğimizde de bu doğrulanıyor. Bizim ümit milli takım da açıkçası epey ümit veriyor bana.

Kadro olarak 9 yeni isimin açıklandığı son Norveç maçını her ne kadar 2-0 kazanmış olsalar da kaybetmeleri de bir şey değiştirmeyecekti. Kadroya kısaca taradığınızda liglerimize damga vurmuş genç oyuncuların varlığı kendini belli ediyor.

Kısaca şöyle bir bakalım kadroya...

Benim favori isimlerinden biri Artun...Artun Gençlerbirliği forveti olarak her fırsatta ikinci yarıda girerek forma şansı bulabiliyor. Türkiye Kupasında Bandırma maçında haptığı hattrick şans verildiğinde ne kadar etkili bir forvet olabileceğinin de belirtilerini taşıyor. Top ayağında iken yetenekli olan Artun aynı zamanda topsuz oyunda topsuz alanlarda da yaptığı koşularla forvet olmanın gerekliliklerini yerine getiriyor. Vleminckx'in gelmesi ise onun için büyük bir dezavantaj. Önünde hali hazırda Zec,Lekic,Ekigho gibi isimler bulunurken bir de Vleminckx onun forma şansını epey azalttı. En azından ikinci yarıda yakaladığı şansı, elden çıkarılamadığı için Ekigho kullanıyor. Ekigho'nun sezon sonu takımdan ayrılması durumunda çok daha fazla forma şansı bulabilir. İlk 11 için erken gibi gözükse de gelişim sürecindeki bir forvet için olmaması için de bir neden yok.


Oğuzhan ve Salih ise daha göz önünde olan isimlerden. Oğuzhan'ın alt yapısı ve Arsenal stajı kalitesi adına ufak ipuçları olarak göze çarpıyor. "Fernandes yok Beşiktaş ne yapacak" sorularına cevap olan Oğuzhan ilerleyen yıllarda milli takımda orta sahada çok büyük işler yapacağını vaat ediyor bizlere.

Salih ise yeteneklerini anlatmaya gerek duyulmayacak isimlerden. Buca'da sergilediği harika performans onu Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin gündemine oturtmuş ve yoğun çabalar sonucunda Fenerbahçe'ye kazandırılmıştı. Top tekniği oyun zekası ve öldürücü paslarıyla tam bir yıldız ışığı saçıyor etrafına. Bir kaç yıl sonra şimdiki A Milli orta sahası yerine Salihli Oğuzhanlı orta sahaya itirazı olan çıkmayacaktır muhtemelen.

Bu orta sahaya bir de Kayserispor'un yıldızı Okay'ı ekleyin. Çok küçük yaşta Altay'dan transfer edilen Okay takıma bağlı olarak performans düşüklüğü yaşasa da zaman zaman onun tekniği ve orta saha yükünü almaktaki özverisi düşünülünce çok büyük gelecek vaat ettiğini söyleyebiliriz. Onun için söylenecek bir şey varsa öz güveni olabilir. Maç önü röportajlarında ve sonrasında ne söylediğini bilen Okay mental olarak da şimdiki A Millinin ilerisinde olduğunu gösteriyor.

Emrah Başsan ismi ise Antalyaspor'da ağırlığını fazlasıyla hissettirmiş durumda. Olmadığı maçlarda yokluğu sorgulanan olduğu maçlarda takıma olumlu olarak artılar ortaya koyan Emrah özellikle forvet arkası ve kanat bindirmeleriyle göz dolduruyor. Katı Defans yapma zorunluluğu olmayan takımlarda serbest rolde çok daha verimli olacak Emrah milli takımda o mevkide oynarsa çok daha faydalı olabilecek bir isime benziyor. Çek Cumhuriyeti maçının yaratıcı oyuncu eksikliği düşünüldüğünde bir Emrah ne katar sorusunu sorduğumuzda önemi çok daha iyi anlaşılıyor.

Sezer Özmen ise Bakırköy ve Beşiktaş alt yapılı bir sol bek. Çok küçük yaşlarda Beşiktaş'a gelip A2 takımında oynayan Sezer A takımda yer bulamayınca Rizespor'a gitmiş orada da kendini kanıtlamış isimlerden. Bir dip not eklemek gerekirse Beşiktaş'ın transfer hatasıdır. Bu sene yaşanan sol bek sıkıntısını rahatlıkla giderebilecek bir isimken bonservisi ile Rize'ye verilmesi büyük hata. Bunun yanında geriden oyun kurabilen Sezer idolü olarak da bu alanda bir numaralardan sayılan Popescu'yu gösteriyor. 70 milyonluk ülkede bir tane sol bek bulamıyoruz diyenlere inat gümbür gümbür gelen Sezer elindekinin kıymetini bilmeyip belediye kapılarında sol bek arayanlara cevap niteliğinde. Hasan Ali'nin artan performansı milli takımda iyi olsa da geriden gelen Sezer çok daha fazla şey katabilir.

Defansın sağına da Alpaslan'ı koyabilirsiniz. Belçika Liginde Beerschot ile 21 maça çıkan Alpaslan henüz 19 yaşında ve şimdiden kulüp takımında vazgeçilmez isimlerden. Milli takımda zaman zaman aksayan sağ bölgeyi düşündüğümüzde zaman zaman ön alanda oynasa da asıl işi savunma. Aynı zamanda Belçika vatandaşlığı da bulunan Alpaslan'ın kazandırılması büyük bir başarı sayılabilir. Bir kaç sene sonra da tahmini olarak ülkemizdeki transfer piyasasındaki adı geçen isimlerden olacak.

Hamburg altyapısından çıkan Bertül bir kaç yıldır Alman Bölgesel ligde gollerine devam ederken Karabükspor'un dikkatini çekti ve iyi bir gurbetçi transferi olarak ülke futbolumuza kazandırıldı. Son Norveç maçında attığı 2 gol de onunla ilgili küçük ip uçlarından. Uzun süre izleme şansı bulamadık ligde hep sonradan şans bulabildi. Ve Karabükspor'un bu seneki başarılı hücum hattında kolay kolay şans bulacağa da benzemiyor ama ümit millinin şimdiden vazgeçilmezi olmuş durumda.

Saydığım isimleri çoğaltmak da mümkün ama bu saydıklarım benim en çok dikkatimi çekenler. Bu yüzden de bu takımdan bir şeyler beklemek şimdi ki A Milliden bir şeyler beklemekten çok daha mantıklı çok daha samimi olur.Yeter ki Salih'e Oğzuhan'a birbirleriyle ilgili tuhaf sorular sorup kafa bulandırılmasın bugün kellesini istedikleri A Milli takım hocasını kendisi getiren medya tarafından. Kavgaya gürültüye kurban vermezsek bu ümit milli takımdan "takım" olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder