14 Ocak 2013 Pazartesi

Ekigho ve Mesut Bakkal Filmi Yeniden

(Ekigho burada gol atamamayı becermişti)

Ekigho deyince aklınıza ilk ne geliyor? Sanırım çoğumuzun aklına Samsunspor'un zor anların ölüm kalım maçlarında kaçırdığı müsait pozisyonlar geliyor. Ekigho Samsunspor'un küme düştüğü sene aslında pek de bir varlık gösteremedi. Dediğim gibi onu hatırlayanlar hep kaçırdıklarıyla hatırlıyor. Birebirde bitiriciliği 0'a yakın bir forvet düşünün boş kalede o bitiricilik eksilere düşüyor. Ama yine de istatistiğe vurduğunuzda Karadeniz ekibinde düşerken 9 gol atabilmiş. Pek nesnel bir karşılaştırma kıstası olmasa da o sezon Almeida ondan sadece bir gol fazla atabilmişti şampiyonluk mücadelesi veren bir takımın santraforu olarak...(O dönem Uğur Boral'ın da onunla çok benzer pozisyonlarda karşı karşıya kaçırdıklarını da unutmamak gerek)

Samsunspor'da küme düştükten sonra Ankara'ya Gençlerbirliği'ne imza attı. Fuat Çapa'nın yaptığı transferlerin bazılarına bakınca kendinize "neden" sorusunu sorup cevap alamayabiliyorsunuz. Örneğin bir önceki yazıda Mehmet Sedef' transferi de aynı manasızlıkta gözüküyor. Düşen Konyaspor'dan alınıyor ve o sezon kaydettiği bir performansta yok ama Çapa alıyor. Neyse ki Sedef transferi başarılı bir atılım oldu fakat Ekigho tam anlamıyla hayal kırıklığıydı. İlk yarıda sadece 3 maçta toplamda 65 dakika kırmızı siyahlı formayı giyebildi. Ara transferde Vileminckx'in gelmesiyle tercih sırasında Lekic ve Zec'in zaten arkasında olan Ekigho takımdan ayrıldı. Geldiğinde "İlhan Cavcav'ın elindeki oyuncular hep iyi yerlere geliyor benim de amacım çok daha büyük kulüplerde oynamak" demişti. Ama İlhan Cavcav'ın elinde var olduğunu sandığı sihirli değnek dahi kurtaramadı onu.

Adresi ise Karabükspor oldu. Bu transferi ilginç kılan bir mesele ise Mesut Bakkal faktörü. Malum Samsunspor'da Ekigho dünyaları kaçırırken Mesut Bakkal kenarda kendini yerden yere vuruyordu. "Lan Ekigho..." haykırışları hala gözümün önünde. Ama şunu da iyi hatırlıyorum Ekigho o net pozisyonları kaçırdığı haftalarda Mesut Bakkal "onun gibi dikine oynayabilen çok az oyuncu var" diyerek son vuruşlarından şikayetçi olsa da genel olarak memnun olduğunu gösteriyordu.

Karabükspor görece olarak Samsunspor'dan daha iyi bir konumda ama işler bir ters gittiğinde dibin de çok uzağında olmadıkları malum. Ekigho'dan olumsuz anlamda yeni resitaller izler miyiz bilmiyorum ama benim açımdan ilginç bir transfer olduğu bir gerçek. Zaten Lua Lua'nın olduğu yerde alternatiften öte bir seçenek olmayacağı da yapılan tahminler arasında...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder