6 Ekim 2012 Cumartesi

Şöhretler Karması

       12 Ekim ve 16 Ekim'de Romanya ve Macaristan ile oynanacak takımın aday kadrosu açıklandı. Kadroya 8 Fenerbahçeli 8 Galatasaraylı 1 Beşiktaşlı ve gurbetçi oyuncular çağrıldı. Kadronun açıklanmasıyla tartışmalar da her zaman ki gibi başladı. Hakan Şükür çağrılmaz mı , Selçuk İnan yedek bekler mi, bu Tümer aday kadroya çağrılmaz mı, Tayfun ve Yıldıray neden yok gibi bir çok soruyla karşı karşıya kaldık bugüne kadar...

      Bu sefer ki meselemiz de aslında yabancısı olmadığımız bir konu...Neden sadece 3 büyüklere kontenjan açıldığı ile başlıyor sorular ve kalede Cenk ve Mert'e sıra gelene kadar formda olan Trabzonsporlu Onur neden kalede yok diye devam ediyor. Avcı ilk geldiğinde geniş bir havuzdan oyuncu seçeceklerini özellikle ligin ilk iki seviyesini inceleyeceklerini söylemişti. Ama gelinen noktada görülen o ki izlenen ve gözlenen maçlar sadece İstanbul takımlarının ki olmuş. Avrupa'dakiler de nasılsa iyi oynar onlar diyerek çağrılmış gibi duruyor.

    İsim isim incelemek gerekirse benim gözüme takılan bir kaç isim oldu.Cenk ve Mert'in seçimlerine değinmek istiyorum. Mert iyi bir kaleci olması bekleniyor ama şu anda o seviyede mi tartışılır. Volkan'ın yokluğunda bizzat ben herkes tarafından desteklenmesini istiyordum. Çünkü kalecinin yetişmediği ortamda yetenekli birinin basit hatalar için hiç edilmesine razı gelmek olmazdı! Cenk ise bir Beşiktaşlı olarak beni kaledeyken korkulardan korkulara sürüklüyor. McGregor'u gelir gelmez performans göstermeden tartışmasız bir isim olmasını sağlayan bir performansa sahip. Onunla ilgili en doğru tanım öz güven ile lakaytlığı epey karıştırıyor ve maç içinde maçtan çok kopuyor bu da motivasyonuna yansıyor. Hatalı goller yemesinin bir sebebi de bu maçtan soğuma dakikaları zaten.  Ama Onur şu an oynuyorken ve formdayken en azından 3. kaleci olarak çağrılamaz mıydı?

  Diğer bölgelerde de enteresan isimler var, mesela Bekir ve Aydın... Bekir İrtegün maç içinde en çok kademe ve pas hatası yapan Fenerbahçe savunmacısı oluyor her maç. Saç baş yolduran bir isimi siz kadroya çağırırsanız tartışılmasına da davetiye çıkarırsınız. Emre Çolak ise artan grafiği ile dikkat çekiyor ve acilen bu takıma yerleştirilmesi gereken oyunculardan olduğu için ona tolerans gösterebiliriz diyorum. Yaşı da artı bir faktör bence. Diğer isim de Aydın...Hani şu her sene patlama sezonu diye duyurulan ama patlayamayan Aydın yani... Terim'in kadrosunda tam olarak kendini kabul ettiremeyen Aydın'ın çağırılması da tuhaf duruyor. Evet muhtemelen Aydın yedek olacak ve biz de yedek olacak oyuncular üzerinden konuşuyoruz belki ama sembolik değeri olan bir hadiseden bahsettiğimiz için önemli geliyor bana.

   Anadolu takımları dediğimiz üvey evlatlardan gözü kapalı hepimiz bir kaç isim sayabiliriz bu takımda eleştirdiğim isimler yerine konabilecek, hadi o abartılı gelmiş olabilir geri kalan 15 takımdan 5 tane oyuncu çıkaramaz mıyız şu takımda oynayabilecek?

   Buna basit olarak hoca çalışmak istediği oyuncuları çağırmıştır diyebiliriz ama ilk günkü imzalardan sonra söylenen sözleri yemek anlamına geliyor bu. Ligin kalitesi ne ki soruları da haklılığını koruyor tabi ki...

   Bu konuyla ilgili TottiBlog'da yazdıklarımın tam tersine ulaşmak da mümkün. Orada da neden kadronun bu şekilde olduğuna dair eleştirilerin aksini bulabilirsiniz. Bir diğer görüş olarak da alt liglerden milli takıma çağrılma meselesini altligler.blog'da okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder