3 Ekim 2012 Çarşamba

"İşte Şampiyonlar Ligi Bu!"

         Galatasaray'ın Braga karşısında aldığı mağlubiyete ve Türkiye basınındaki etkisine Ercan Taner'in sesiyle "işte Şampiyonlar Ligi buuuuu!" diyerek cevap vermek istiyorum. Kendi takım ve futbolumuzu abartarak bu sonuca gelmek çok da zor olmuyor zaten!

          Manu karşısında iyi oynayan Galatasaray Cluj'u Braga'yı hayli hayliymiş... Evdeki hesap çarşıya uymaz derler ya işte öyle bir maçtı. Braga bir kaç yıl önce UEFA'da final oynamıştı. Geçen yıl da Beşiktaş'a tartışmalı bir kırmızı kart sonucunda elenmişti. O turu o karta yıkmak ağır olabilir ama Braga gibi kendi evinde etkili olan bir takım çok erken dakikalarda kendi evinde 10 kişi kalmıştı.

       Maça gelecek olursak, doğrudur Braga Galatasaray'ı kendi sahasına hapsetmemiştir, doğrudur Galatasaray'a hiç bir zaman önce savunma düşüncesini korkusunu salamamışlardır. Ama sizce Braga bunu hiç istedi mi? Braga sahaya iyi yayılabilen ve o yayılış sonucunda da savunmada topu kazandıkları zaman o topun değerini bilerek topu en etkili yere göndermek üzere kurulu bir düzen içinde oynuyor. Kontralardaki başarı ve hızları da zaten bundan kaynaklanıyor. Hadi onu geçtim size sorarlar "peki sen ne yaptın?" Galatasaray'da doldur boşaltlar haricinde bir boğma girişiminde bulunmadı rakibine

     Maçın en iyisi Galatasaray adına Muslera idi. İlk yarıda maç 3-0 olabilirdi ki bu daha ağır bir sonuç olurdu. Özellikle Alan ve Eder rakipte en iyi isimlerdendi. Hücumda Micael biraz daha hızlı ve becerkli olup bu ikiliye ayak uydurabilse sonuç daha erken kopabilirdi.

    Bragalı oyuncuların yerden kalkmamaları mevzusuna gelince ; baştan sona yanlış bir hareket. Ama küfredenler şunu da düşünsün 1-0 deplasmanda galip olan kendi takımınız olsaydı yine oyuncularınıza "zaman geçirme oyunu çirkinleştirme" mi derdiniz yoksa "mal mısın oğlum topu niye hemen alıyorsun bırak zaman geçsin" mi? İkinci seçeneğin varlığı ve bunun çokluğu bu duruma itirazı gölgeliyor maalesef. O yüzden sığınılacaksa da daha elle tutulur kendimizle çelişmeyecek bir mesele atılmalı ortaya...


      Sonuç olarak BATE'nin Bayern'e karşı kazanmasından mutlu olan futbol severleriz biz...

     

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder