26 Eylül 2012 Çarşamba

Ümit Özat ve Erkeklik!       Her gün televizyonlarda kocaları-sevgilileri tarafından katledilen, tecavüze uğrayan, ikinci sınıf muamelesi gören kadınların ülkesi burası...Burada kadına el kaldırmanın küfretmenin "erkeklikten" sayıldığı bir dünya yaratıldı artık. Erkek TV kanalları, erkek programları, erkek gazeteleri, hepsinden öte erkek toplumu oluşturuldu. Şöyle ki gündüz kuşaklarındaki kadın programlarında dahil erkeğin namus cinayetlerinin, kadını terk etmesinin kadının kusuru zeminine oturtulduğu bir ton saçmalık her gün evimize misafir oluyor.

     Geçtiğimiz akşam Ümit Özat- Simge Fıstıkoğlu tartışması bundan öte bir anlam taşımıyordu aslında. Bu toplumda erkeğin üste çıkmak için dahi olsa kadını aşağılaması gerektiği ve bunu yaparken de su içer gibi rahat olması şaşılacak şey değil. Konuyu kısa özetle geçelim kadın seyircilerin yorumunu beğenmeyen Özat programda bir kadın yorumcunun bulunduğunu unutarak "kadınların futboldan anlamayacağını" söylüyor. Simge Fıstıkoğlu da haklılığının verdiği rahatlıkla lafını çekinmeden doğru şekilde ve kişisel saygı sınırını aşmadan cevap veriyor. Sonra Özat "futbol kariyeri benimle aynı seviyede olmayanla futbol konuşmam" diyor ve ekliyor "ben karımla bile konuşmuyorum"...

    Bu algı kariyer meselesi falan değil. Kadın anlamaz, evinde otursun, yemek yapsın,çocuğuna baksın hele bir de 3 çocuk olursa o 3'ün en az ikisi de erkek olursa ben o kadına "bağyan" derim kafasının cisimleşmiş hali... Fıstıkoğlu'nun yorumlarını beğenirsin beğenmezsin ama bunu kadın futboldan anlamaz sen de kadınsın yani anlamazsın diye açıklayamazsın. Bunu erkeklik ile açıklamak kimse kusura bakmasın ama düşünmek için beyin hücresi değil testosteron hormonu kullanıldığını düşündürüyor bana. Erkeklik konuşturmak yerine tez çürütmektir mantıklı olan!

   İlk olarak kadınlar futboldan anlar birinin bunu açıklaması gerekiyor Ümit Özat'a... Hem de en az cinsiyetçilik ve ırkçılık yapabilecek bir beyine sahip olan erkek kadar hatta ondan daha fazla anlar. Şunu unutmayın yıllardır erkeklere yapılan onca yatırımın karşılığı sıfır iken üvey evlat kadın sporlarının başarısı ortada...Kadın futbolunda da daha bir kaç seneye kadar kafa kafaya oynadığımız takımlardan bu sene fark yiyorsak bunun da suçlusu kadın futbolcular değil onlara bu tarz bir yönetimi reva gören "erkek" yöneticilerdir. Aydınlar döneminde erkeklik hormonun üst seviyeye çıktığı Türkiye Futbol Federasyonunda gelenek devam ediyor. Federasyonun sadece erkeklerin federasyonu olarak görev yürüttüğü ortamda Ümit Özat'ın milli futbolcu olması sadece bir ayrıntıdır.

   İkincisi ise kariyer meselesi... Kariyeri Özat ile aynı olmayanla konuşmazmış! Mourinho ülkeye geldiğinde eminim ilk olarak Ümit Özat'ı görmek isteyecektir bu yorumu öğrenmiş olsa. Ümit Özat'a bir kaç isim tavsiyesi vermek daha doğru olur sayfalarca yazı yazmaktan sanırım...Simon Kuper! Kuper tüm coğrafyanın en iyi kalemlerinden biridir. Amatör olarak futbol oynayan Kuper son kitabında kariyerinin çeyreği etmediği futbolcularla sohbetlerini aktarmıştı. O sohbetlerde futboldan hayatın her alanına dair cümleler bulmak mümkün. Kuper Ümit Özat'ın da futbol kariyeri kadar bir kariyere sahip değil futbolculuk olarak, peki kendisi bu eşsiz eser "Futbol Adamları" kitabına dahil edilmek istense geri kafalılıkla "Kuper de kim kariyeri benimle eş değer olmayan adamla futbol konuşmam" diyebilir mi?

     Cesar Luis Menotti; sadece futboldan anlayan , futboldan da anlamaz diye güzel özetlemişti mevzuyu aslında. Yine bu topraklardan yetişmiş değerli bir yazar olan Dağhan Irak; anlattığın şey haftanın 6 günü boş kalan yeşil bir çim dikdörtgenin dışına taşmıyorsa yani hayata dokunmuyorsa sen boşa konuşuyorsun dinleyen de boşa dinliyor diyor. Bu iki sözle anlatmak istediğim aslında futboldan "anlamak" dediğimiz şey sadece ondan anladığımız zaman hiç bir şey ifade etmiyor. Futbolu bilen "erkekler" sadece onu bilip cinsiyet eşitliğinden bir dem bir şey anlamamışlarsa hiç bir şey bilmiyorlar demektir.

    Son olarak zihniyet meselesine dönecek olursak; Ümit Özat'ın kadını küçümseyen , ikinci sınıf gören tavrına söylenecek laf şudur: Ümit Özat tecavüzcü ya da kadına şiddeti onaylayan biri değil ama kadına şiddet uygulayan ya da tecavüzcü zihniyetler Ümit Özat'ın o sözlerini onaylayan kişiler... Acı ama gerçek!

1 yorum:

  1. Ne acidir ki umit ozat cinsiyetciligin ne anlama geldigini dahi bilmiyordur. o kdr rahat ki siz yemekten daha iyi anlarsiniz derken.toplumsal rolleri giymis ve bunu kendince mesrulastirmisken. kadin futbolu var hatta k.amerika da futbola kadin sporu olarak bakiliyor desen, bu cinsiyetci kafa ile hakaret zannedip; soyleyeni, hatta kendini bile dograyabilir.

    YanıtlaSil