19 Eylül 2012 Çarşamba

Sahne Galatasaray'ın...       Salı günü açılışını yaptığımız Şampiyonlar Ligi bu akşam yapılacak maçlarla devam edecek. Bizim için bu akşamın ayrı bir özelliği de Galatasaray'ın da sahne alacak olması.

        Sarı Kırmızılılar deplasmanda Man. United ile zorlu bir karşılaşmaya çıkacak. Deplasmanda alınacak bir puanın önemi büyük ama maalesef yine hayaller aleminde yaşayan insanlara bir şeyin izahını yapmak çok zor. İnsanlar yıllar önce oynanan bir maçı referans göstererek bugünkü maçta "galibiyet niye olmasın" yorumları yapabiliyor. 93 yılından bugüne açılan açılan makası görmeden kendimizi dev aynasında görerek yapılan yorumlar hezimete yol açmamasını temenni etmekten başka bir şey düşmüyor bize.

      Galatasaray'ın 3-3'lük "zaferi" önemli ve değerli, Fenerbahçe'nin Beşiktaş'ın yine Manchester United'a karşı aldığı 1-0'lık galibiyetler önemli ama futbolda geçmişle yaşanmıyor. Sadece arşivlerde yer alacak güzel günler olarak kalması gereken şeyler bugün için referans gösteriliyor. Arif Erdem'den maç taktiği isteniyor, o gün United'da oynayan futbolculardan yorum alınıyor. Bu mu olacak Galatasaray'ın taktiği saha içindeki karakteri.

       Premier Ligi her şekilde domine edebilen Van Persie, Kagawa oynamayacak olsa dahi yerini çok rahat doldurabilecek Avrupa'nın en iyi liginde zirveye oynayan bir takımdan bahsediyoruz. Kendi ligimizde kirli paslı şikeli ilerleyen düzende alınan şampiyonluklarla kıyaslamak gülünç olur. Borçları yüzünden bir takımı Avrupa Kupalarından men edilmiş bir ülke olarak bu desteksiz aşırı özgüven beni korkutuyor.

       Galibiyet ülke futbolu adına başlı başına bir önem teşkil ediyor. Ama bu grupta rakibi Manchester United değil Galatasaray'ın o yüzden gereksiz arşivlik bilgilere, Arif Erdem'e gerek yok! Galatasaray kazanırsa ne Arif'in verdiği taktikle ne de 93 yılındaki beraberliğin yüzü suyu hürmetine kazanacak. Ayağı yere basabildiği için ve bugünkü Manchester ile mücadele ettiği için kazanacak!


        93 yılında United'ın teknik direktörü kimdi ve Galatasaray'da 93 yılından beri kaç teknik direktör değişti? Bu sorunun cevabında aslında anlatmak istediğim bir çok şey yatıyor. İsterseniz bunu Arif Erdem'e sorun isterseniz yine açın arşiv görüntülerinizi...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder