19 Eylül 2012 Çarşamba

Maziye Bir Bakıver | Beşiktaş:3 Barcelona:0       Maziye Bir Bakıver diyerek Müzeyyen Senar'ın sesinden "neler neler bıraktık" diye sorup mazide kalmış tozlu sayfaları yazacağım yeni bir bölüm oluşturmak istedim. Bu bölümdeki   kimi keyifli kimi hüzünlü "bıraktıklarımızı" anlatmaya Beşiktaş-Barcelona maçı ile başlayalım.

       Takvimler bundan tam 12 yıl önce 19 Eylül 2000 yılını gösteriyordu. Şampiyonlar Ligi macerasına Scala yönetiminde başlayan Nouma'lı Karhan'lı Ahmet Dursun'lu Nihat'lı Münch'lü Beşiktaş atılım yapabilecek bir kadro kurmaya çalışmıştı. Grupta Milan,Barcelona,Leeds ile eşleşen Beşiktaş belki de aradığı fırsatı bulmuştu. Kendilerini kanıtlayarak Avrupa'ya biz de varız demek için bundan güzel fırsat olamaz diyordu Ahmet Çakar kuraların çekildiği gün STARTV'de...

        İlk maçı Milan deplasmanında 1-0 Tayfur'un penaltı golüyle öne geçse de Beşiktaş sahadan 4-1 mağlup ayrılmıştı. İkinci maç İnönü'de Barcelona'ya karşıydı. Barcelona De Le Pena, Kuluivert, Overmars,Petit,Rivaldo, Zenden gibi yıldızları barındırıyordu kadrosunda. O sezon zor zamanlar geçirse de maçın mutlak favorisi Barcelona idi.

      Maçta karşılıklı atak ve tartma ile geçen dakikalarda Beşiktaş zor anlar yaşıyordu ve nadiren rakip kaleye gidebiliyordu. İlk yarının son anlarında Nihat Kahveci sağ kanattan ortasını yapıyordu ve Ahmet Dursun ayağını uzatabildiği yere kadar uzatarak kaleci Dutruel'in  üzerinden topu ağlara gönderiyordu.


     İkinci yarıda ise fırtına gibi esen bir Beşiktaş ve o Beşiktaş'ın sol kanadında gerçek bir fırtına İbrahim Üzülmez Barcelona sağ kanadını yerle bir ediyordu. Yine rakibinin sağından atıp solundan geçtiği bir pozisyonda uzun bir koşunun ardından topu Nouma'ya bırakmış Nouma'da ayağının ucuyla Ahmet Dursun'a vererek golü hazırlamıştı. Sezona kötü başlayan Ahmet 2 golle geceye damgasını vuruyordu. Bİr yıldız da şüphesiz İbrahim Üzülmez'di o gece...

       Son 3 dakikaya girilirken Barcelona maçtan çoktan düşmüştü. Münch sol ayağıyla içeri kestiği topa Petit'nin önünde Nouma topa vuruyordu Dutruel'den dönüyordu. Dönen topa Petit'dizinden formasından çekse de Nouma müdahale ederek önce üst direğe sonra da kalenin içinde bir noktaya çarpıyordu. Orta hakem golü vermese de yan hakemin uyarısıyla golü tescilliyordu.

       3-0 gibi tarihi bir galibiyet alan Beşiktaş Avrupa'da güveni yerine gelecekti belki de...Ama olmadı sonrasında aldığı skorlarla sadece 4 puan toplayabilen Beşiktaş grubunu sonuncu olarak tamamladı. Bu gece ise sadece mazideki hoş bir anı olarak yer etti. Gruptaki diğer maçları Beşiktaş'ın şöyleydi:

Leeds-Beşiktaş: 6-0
Beşiktaş-Leeds: 0-0
Beşiktaş-Milan: 0-2
Barcelona-Beşiktaş: 5-0

 İşte o unutulmaz anlar Güntekin Onay'ın sesi ve yorumuyla:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder