17 Eylül 2012 Pazartesi

Kara Kartal Üçer Üçer...      Geçen haftaki Karabük galibiyeti ile seri başlangıcı yapmak isteyen Kara Kartal bu maça ayrı bir önem veriyordu. Taraftarı önünde galibiyet almak istediği her halinden belli olan futbolcularla aslında sonuca gitmek zor da olmadı.

   İlk yarı sonucu olarak bu maçın ilk yarısı nasıl 0-0 biter diye sordurdu diyebilirim. Beşiktaş sağlı sollu ataklarla geliyordu ama bir türlü son noktayı koyamıyordu. Fernandes'in bir şutu da direkte patladı. Fernandes artık takımı sırtlamaya ant içmişcesine oynuyor ve takımın ona olan güveni de giderek daha fazla artıyor.

     Beşiktaş ile ilgili en büyük artı bence orta sahada oluşturulmuş hücum oynayabilen üçlüsü: Veli-Olcay-Fernandes. Veli kendini bir önceki sezona göre çok geliştirmiş bunu her fırsatta söylüyorum.Geçen sene defansa artı bir oyuncu olarak görev yaparken bu sene defansa artı bir hücuma artı bir oyuncu olarak maçlarda göz dolduruyor. Olcay da ilk haftaki İBB maçındaki rezalet performansını Galatasaray maçı ile başlayarak çabucak unutturdu.

      Fernandes için ise şunları yorum katmadan  söylemek yeterli sanırım: 2 asist yaptı, bir topu direkten döndü, 90+1'de hala takımını hücuma kaldırmaya çalışırken onu çekiştiren iki oyuncuya karşı ayakta kalmak için canla başla mücadele etti ve ancak faul ile durdurulabildi.


        İlk golde Fernandes'in ortasına doğru noktadan doğru noktaya kafa vuruşunu yapan Necip takımı 1-0 öne taşıyordu. Necip ise Veli gibi geçen sene defansın kalkanı iken şimdi defansa kalkan görevini hem iyi yapıyor hem de koşu ve paslarıyla hücuma nefes aldırıyor. Hala aklımda olan İBB maçındaki koşusuyla topu ceza sahasına taşıması var. O gün olmadı ama bugün farklı bir bölgeden sadece savunmayı düşündüğü zihnine hücumu da ekleyebildiği için güzel bir golü kafa vuruşuyla İvesa'nın ayak dibine doğru yolladı.


        İkinci gol de ise ligin en çok gol atan savunmacısı diyebileceğimiz Sivok imzası vardı. Ama o imzayı atmadan önce eline kalemi tutuşturan yine Fernandes'ti. İçeriye yine kestiği bir duran topta Sivok yaptığı müdahale ile rakip savunmada karambol yaratarak 2. golü kaydetti. Sivok'un geçen yıl "çok iyi ortalar yapıyor eğer biraz daha becerikli olsam 10-12 gol atabilirim her sezon" demişti Fernandes için. Bu ikili geçen sezon olduğu gibi bu sene de çok gol izletecek bize bu belli oldu şimdiden.


        İkinci golden sonra tamamen öz güveni artan genç oyuncularla daha rahat ve güzel futbol izleyebildik. Son gole ise sağ kanatın çalışan gösterişsiz adamı Hilbert adını yazdırdı. Tüm maçı hatasız oynadı ve bu oyunu ceza sahası dışından güzel bir golle süsledi.

        Defansa pek iş düşmezken klasik sorumu yeniden yönelteyim: Escude nerede, niye alındı? Kalede ise gelen tek topta McGregor doğru hamleyi yaparak İskoç Milli takımındaki performansını devam ettirdi. Bu isimin geliş şekli vs. ben de hala soru işareti ama geçtiğimiz milli maç haftasında Ada'da en çok konuşulan övülen isimlerdendi. Ve aklıma şeytanın da dürtmesiyle şu soru geliyor: Galatasaray maçında Cenk'in yediği ilk iki golü McGregor yer miydi?

     Maçta Beşiktaş adına en büyük kazanç bana göre takımdaşlık duygusunun gelişmiş olduğunu görmek. Maçın son dakikasında Erkan'a yapılan faule rakip oyuncu Orhan tepki gösterip yerdeki Erkan'a müdahale edince başta Olcay ve Almeida olmak üzere neredeyse tüm futbolcular Orhan'a müdahale ederek kısa süreli gerginlik yaşadılar. Bu tür davranışlar tasvip edilebilir şeyler değil ama geçen yıl bir lig maçında Quaresma'ya bu tarz bir hareket yapılmış sadece Portekizlilier olaya müdahale etmeye çalışmıştı. Bu pozisyondaki ister arkadaşının hakkını arama deyin ister yerdeki arkadaşına yapılanın hesabını sorma deyin bu hareket takım olma halinin bir göstergesi gibi geldi bana.


       Son 3 maçında 3'er gol atarak geçen seneki gol atamayan takım hüviyetinden sıyrılmış gözüken Kara Kartal şimdi bir seri yakaladı devamının gelmemesi için ise şimdilik hiç bir engel yok gibi gözüküyor. Umutlu olmak için çok neden var öyleyse umutsuzluğa gerek yok en azından sahada oynanan futbolla ilgili...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder