21 Eylül 2012 Cuma

Davacı: Fikret Orman - Davalı:Beşiktaş Taraftarı
        Beşiktaş için "geleneksel saha kapatma" maçı "insandan sayılmayan" kadına oynama mevsimi açıldı. Bekliyordum da bu kadarı çok erken oldu. Henüz ikinci iç saha maçında ilk vukuatta otoriter (!) TFF cezayı kesti Beşiktaş'a...

      Olayın içeriği bahanesi ise şu oldu: Bülent Uygun'un kafasına isabet eden madeni para! Yapılan işin hiç bir şekilde savunulur yanı yok. Güle oynaya kazandığın bir maçta hangi psikoloji ile rakip antrenöre bir şey atma ihtiyacı hissedersin? Hoş güle oynaya değil dişe diş geçen maçta niye hissedersin o da ayrı bir mesele...

     Şimdi ilk uyarıda saha mı kapatılır hani bunun uyarı maddesi hani önce para cezası vs. detayına hiç bulaşmayalım. Onu Burası Kapalı sitesinde Eser Gökulu çok güzel anlatmıştı. Merak edenler oradan güzel karşılaştırmalarla konuyu inceleyebilir. İnsanın aklına şu geliyor böyle direk kafadan saha kapatma cezası gelince; acaba "sorsana sorsana Demirören'den hesap sorsana" lafına mı içerledi birileri...


    Maçın ikinci yarı rölantiye girmesiyle taraftarlar Fikret Orman'dan Demirören'den hesap sormasını istemişti. Bu ne kadar etkili olmuştur acaba ceza terazisinde ? Demirören'den hesap sorulmasını istemek saha kapattırmak için yetiyor da artıyor bile sanırım!

     Asıl önemli husus ise yöneticilerin bu konuyla ilgili gerekli hukuksal işlemler diye bir şeyler anlatırken araya parayı atan taraftarı da sıkıştırmış olması...

    Fikret Orman ilk geldiği günlerde öncelikle İnönü'deki kamera sayılarını arttırmıştı. Hem de yana yakıla stat aradığı dönemdeydi bu arttırma işlemi! Güvenliğin önemli olduğunu söyleyen Orman BJK TV'de "bundan sonra saha kimin yüzünden kapatılıyorsa cezasını o öder" demiş ve gazetecilerden biri de "dava açılma ya da maddi kaybı tanzim etme gibi şeyler de olabilir mi" sorusuna "neden olmasın" demişti.

     Şimdi görüyoruz ki bu olay hayata geçiriliyor. Sahaya parayı atana diyecek laf yok baştan sonra ahmaklık... Ama bir başkanın kulüp adına bir taraftara masraf karşılatması da büyüklüğe sığmaz biliyoruz da Fikret Orman hangi etiğin içine sığdırmış onu bilmiyoruz. Kombine sahiplerinin hakları gasp ediliyor, şu oluyor bu oluyor diye sıralayabilirsiniz ama çözüm bu değil! Maçlara almama cezası uygularsın ya da buna benzer cezalar olabilir.

    170 TL'lik biletlere FEDA adını veren yönetim tişört forma bilet paralarını ultra güvenlik önlemleri için harcıyor sanırım. Dava masrafları için de bir FEDA kampanyası düzenlesinler de para akıtalım bu iş içinde... Bahsi geçen taraftarı ortalama bir maddi gelir sahibi insan olarak düşünüyorum ödeyeceği para neye göre olacak peki? Stadı elbette ki tam kapasite ile dolu olarak hesaplayacaklar. Peki cezasız maçta doldurabildin mi o stadı? Hayır!


    Sıra yavaş yavaş sokağa da gelir elbet. İster komik gelsin ister tuhaf ama yakında lisanssız ürün kullananlara dava açacağım derse Fikret Orman kimse şaşırmasın. Davaya gelince de Fikret Orman önce FEDA sezonunu ne için yapmak zorunda kaldığını düşünsün... Önüne çıkan şeyleri değerlendirsin, istemese de üzülse de yapmak istemese de Demirören ismiyle karşılaşacaktır. Sonrasında da  o Demirören'den hesap sormaya çalışsın... İşte belki o zaman biz de iyi niyetine inanırız olmazsa cezalı maçın masraflarını da taraftar toplanıp kendi cebinden karşılar. Karşılamazsa bile "iş adamı" başkanımız bir kampanya bulur o parayı bizden yine bir şekilde alır ama önce bir Demirören'le hesaplaşsın!

    Stattan kombine satamayan yönetim görülen o ki adliye saraylarından kombine aldırmaya çalışıyor taraftarlara ama bu kime yarar kime zarar orası Fikret Orman'ın hiç de umduğu bir sonuç olmayabilir.

YD illüstrasyonu Şairler Parkı sitesinden alınmıştır...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder