1 Eylül 2012 Cumartesi

Avrupa'da da Mevsimimiz Sonbahar         Yıllardır söylenir durur Türk takımları Avrupa'da baharı neden göremiyor diye.Bunun arkasına da bir sürü şey sıralanır durur hakem hataları ya da hedef tahtasına konulan bir isimden sonra tabi... Ama bu soruyu önceden sorduğumuzda takımlarımız kış ayını az çok görebiliyordu. Şu anda maalesef takımlarımız Avrupa'da kış ayını neden göremiyor seviyesine gelmiş durumdayız.

        Hafta içinde Trabzonspor elemesini beklediğimiz Videoton'a 0-0'lık iki maçın ardından penaltılarla elenmiş Bursaspor'da 3-1'in rövanşında Twente'ye 4-1 mağlup olup elenmişti. Trabzonspor'dan başlayacak olursak; Trabzonspor rakibine 210 dakikada tek gol atamadan bitirdi Avrupa macerasını...Ha yedi mi yemedi de ama Trabzonspor yine söylüyorum Videoton'dan kağıt üzerinde çok iyi bir takım ve sahada da kötü oynayacak bir takım değil. Küçümsemek için söylemiyorum ama Videoton'u bizim lige koysak 8 ile 12 arası bir yerde kendine ancak yer bulabilir.Ama Trabzonspor forvetleri gol atmaya yeltenmeyince Videoton Trabzonspor'u bizim lige gönderip yollarına Avrupa'da devam etti. Trabzonspor gruplara kalsa yolu nereye kadar devam ederdi orası bilinmez ama bu turda da elenmemeliydi.

        Bursaspor ilk maçta 3-1 gibi tarihi bir skora imza atmıştı. Hepimiz ümitlenmiştik tur adına ama olmadı. Twenteli futbolcuların "kendi evimizde çılgın sonuçlar almaya alışkınız" lafını umursamamıştım bile Bursaspor'un ilk maçtaki oyununu görünce. Ama tecrübe denen o bizim topraklara uğramamış kavram yakaladı tuttu yakamızdan ve silkeledi diyebilirim. Bir dakikada 2 gol yemeyi becerdik ve sonuçta elenmemiz için gereken skoru alıp turdan elendik.

        Takımlarımızın bu sene eledikleri takımlara baktığımda biri Romen biri İskoç biri Finlandiya ekibiydi. Takımlarımızın sadece bu liglerden gelen vasata takımları elemesi bir rastlantı olmasa gerek. Bir tek Vaslui kendi liginde üst sıra takımıydı. Trabzonspor'un Macar Videoton'u kendi liginde de baş altı takım oalrak değerlendiriliyor. Peki sorun gerçekten nerede? Yoksa bizim futbol gücümüz bu kadar mı? Şişirilen Süper Ligimizin gücü bu , evet. Zihniyet değişmedikçe isterse Messi Xavi İniesta'yı monte et şu takımlara elemeyi geçerler gruplardan çıkamazlar. Yoksa elemeyi de mi geçemezler? Neyse uzun lafın kısası artık "Avrupa'da kışı görmek istiyoruz"... Bir de Beşiktaş bu elemelere dahi niye katılamadı onun düşünülmesini de istirham ediyoruz. Belki en azından bunun cevabını TFF ya da bizzat başkanı biliyordur?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder