20 Eylül 2012 Perşembe

Avrupa Ligi Başlıyor | Fenerbahçe vs. Marsilya

       Bu akşam Fenerbahçe Avrupa Ligi açılışında evinde Marsilya'yı ağırlıyor. Maçın favorisi kağıt üzerinde Fenerbahçe gibi dursa da kolay olmayacağı kesin! Karşınızdaki takım Marsilya gibi bir takımken favori kelimesinin hiç bir anlamı da yok zaten.

      Marsilya Fransa'nın Beşiktaş'ı konumunda diyebiliriz. Onlar da bir Feda girişimini başlattılar. Ellerindeki oyuncuları satıp yerlerini alt liglerden ve alt yapıdan doldurmaya çalışıyorlar. Katar sermayeli PSG'ye karşı maddi anlamda direnmeleri de çok zor gözüküyor. Teknik direktörleri de yarıştıkları kulvarlardan en önemlisinin lig olduğunu açıkladı zaten. Geçen yıl da ligde 10. olup Fransa Kupasını alarak o şekilde Avrupa'ya katıldılar.

     Defans en zayıf halkaları gibi gözükse de şu ana kadar liglerinde sadece bir gol gördüler kalelerinde. En önemli isimler olarak Ayew kardeşler Gignac ve Valbuena gözüküyor.Ayewler harika bir ikili oluşturarak dış şutlarla da etkili olabiliyorlar. Sevindirici bir unsur da onlar adına Gignac'ın yeniden gol atmaya başlaması. Kötü sezonlar geçiren forvet bu yıla iyi başladı ve ileri uçtaki en büyük ümidi olarak gözüküyor Marsilya'nın...

     En özel ve ayrı parantez tabi ki Valbuena'ya ayırmak gerekiyor. Marsilya'nın maestrosu sayabileceğimiz oyuncu durdurulması en zor isim olarak gözüküyor. Onun durdurulması Marsilya'nın tüm hücum düzeneğinin durması anlamına gelebilir. Ama gel gör ki asıl iş onu durdurabilmekte...

     Fenerbahçe cephesinde ise yine aynı soru dolaşıyor: Alex oynayacak mı, oynamalı mı? Kaleye Volkan'ın dönmesiyle kaledeki tereddütler giderilmiş gözüküyor. Defansta merkez bölgede sorun yok ama sağda ve solda Hasan Ali ile Gökhan'ın formsuzlukları can sıkıyor.

    Orta sahada ise Meireles'in takımda uzun süredir oynuyormuş hissi veren performansı ümit verici. Eleştirilse de Mehmet Topal orta sahada takım için önemli işler yapmaya devam ediyor. Baroni son maçta Fenerbahçe'yi ipten alan oyuncu oldu bu tarz maçları da çok iyi oynuyor. Tek soru işareti ise Alex... Oynayacak mı ya da oynamalı mı sorusu hep gündemde olacak. Marsilya orta sahasını düşündüğüm taktirde Alex'in duran top ya da atabileceği tek tük ara pası haricinde ne katabileceği şüpheli. Alex maçı tek başına alabilir mi, evet alabilir ... Peki bu olasılık için bu kadar önemli bir maçın 11'i ona göre şekillenir mi Aykut Kocaman bunun cevabını en iyi verecek olan kişidir. Oynatsa da oynatmasa da onun kararına saygı duymaktan başka bir seçenek dahi göremiyorum.

     Forvet de ise Sow tek başına olacak muhtemelen. Krasic ya da oynaması halinde Alex'in paslarına ihtiyacı olacak olan forvetin performansı iyi ya da kötü manada geceye damgasını vurabilir.

     Sonuca gelecek olursak kağıt üzerinde favori gösterilen bir Fenerbahçe ile Fransa Liginde 5 maçta 5 galibiyet almış bir Marsilya...Kesin favori belirtmek zor ama güzel bir maç olacağını söylemek hiç de güç değil!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder