21 Ağustos 2012 Salı

Tur İstanbul'a Kaldı (mı)
        Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi Play-Off turu ilk maçında Moskova'daki ilk maçtan mağlup ayrıldı. İlk yarısı 0-0 ile geçilen maçta 10 dakikada atılan 3 gol sonucu belirledi.
        Fenerbahçe maçı kafa kafaya getirse de küçük hatalar skora etken oldu. Fenerbahçe adına etkili olan isimler Kuyt ve Sow olurken rakip takım halinde ayakta kalmayı başarabildi. Özellikle hucum oyuncuları Emenike ve Arı çok güçlü oyuncular olarak Fenerbahçe savunmasına zor anlar yaşattı.
     Emenike'nin zeki oyunu ve savunmada aksayan Hasan Ali Kaldırım'ın üzerine oynaması Spartak Moskova'nın gollerinin gelmesine yol açtı. İlk golde Emenike'nin arkasında kalan ikinci golde de yerini kaybedip Emenike'ye şut şansı veren ve çekilen şutun kornerden gol olmasının bir bakıma sebebi olan Hasan Ali her pozisyonda ağır kaldı.

       Savunmanın solunda oluşan bu ağırlık Galatasaray maçında da kendini hissettirmişti bir başka final maçı sayılabilecek Spartak Moskova maçında da hissettirdi. Herkes Galatasaray'ın sol bekinden bahsederken Fenerbahçe Hasan Ali ile garanti altında olduğu hissi veriyordu. Aykut Kocaman'ın dediği gibi "7 milli oyuncudan" biri olan Hasan Ali gördük ki henüz bu seviye için hazır değil.
       Bir başka konu da Kocaman'ın 77. dakikaya kadar kulübesine dönmemesiydi. 77. dakikada oyuna giren Krasic sonrasında 82 Bienveneu ve son dakikalarda Caner maça ısınıp topu ayaklarında hissedemeden maç çoktan bitmişti. Bu 3 oyuncu Caner'i nerede kullanmak istediğinize bağlı olarak hucum karakterli oyuncular... Peki neden 80. dakikaya kadar bir tanesi bile denenmedi bunların diye sormadan edemiyor insan...
      Maçın iyi adamına gelince şüphesiz Sow ve Kuyt! Fenerbahçe'nin tek golündeki hazırlanışında ve atılışında rol oynayan bu iki isim yine göz doldurdu. Son üç resmi maçta galibiyet alamasa da Fenerbahçe , her maçta golü olan Kuyt önemli işlere imza atmaya devam edeceğinin garantisini vermiş oldu böylelikle.
     Peki şimdi ne olacak? 2-1 deplasmanda alınacak "en iyi" mağlubiyetlerden diyebilirim. 1-0 mağlupken kendi evinizde 2-0 kazanmalısınız ama bu sonuçla İstanbul'da 1-0 Fenerbahçe'ye yetecek. 2-1 uzatmaya diğer tek farklı galibiyetler ise turu Moskova ekibine yolluyor. Fenerbahçe ya 1-0 ya da en az iki farklı galibiyetlerle tur atlayacak. Beraberlik ya da mağlubiyet şampiyonlar ligine veda anlamına geliyor. Zor mu? Evet, zor ama Fenerbahçe için hiç bir şey bitmedi tur İstanbul'da alınabilir.
      Maçtan bir ilginç kare de Emenike'den geldi yine...Emenike saha kenarına oyuncu değişikliği işaret edildiğini sanarak geldiğinde Aykut Kocaman'ın yanına gelerek elini öpünce ilginç bir fotoğraf çıktı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder