29 Ağustos 2012 Çarşamba

Kadıköy Sınır Kapısı


               Alex ya da Aykut Kocaman işte bütün mesele bu diye oyalanan Fenerbahçe gündemi şimdi gerçek bir gündemle karşı karşıya. Şampiyonlar Ligi ya da Avrupa Kupası işte bütün mesele bu! Bir haftadır Aykut Kocaman'ın yok sayılarak yürütülen görüşmeler sonucunda HZ. Alex ile görüşen Aziz Yıldırım ona kulüp prensiplerini hatırlatarak işi tatlıya bağladı.

               Maç içinde Aykut Kocaman'ı korumaya çalışan anonsu ve Alex'i görüşmeye çağırması ile olayı tatlıya bağlayan Aziz Yıldırım istemeden de olsa kapanmayacak yaraları açmış durumda. Öte yandan kırgınlığını açıkça belirten ve Alex'i 18 kişilik kadroda düşünmediğini söyledikten sonra dahil eden bir Aykut Kocaman var!

             Maalesef Aykut Kocaman burada saygı duyulması gereken ya da arkasında dolambaçlı yoldan değil sağlam şekilde durulması gereken kişiydi, olmadı. Neyse şu "önemsiz" maça dönecek olursak rövanştan gelen avantajlı bir skor var. 2-1 mağlubiyetle dönülen Göteborg maçı geliyor aklıma. Hani şu Kanal D'de İlker Yasin'in "Baliç alır mı sağ ayağına, aldı , Baliç vurdu ve goooool" diyerek hafızalara kazındığı maçtan bahsediyorum. O maçta 1-0 galip gelerek turu geçen taraf olmuştu Fenerbahçe.

            Yine rakipte dikkat edilmesi gereken isimlerin başında Emenike geliyor. Ama Spartak'ın en önemli eksikliği forvete atılacak paslardan kaynaklanıyor. Evet Arı ve Emenike çok iyi golcüler ama forvet arkası ya da CM tabiriyle iyi bir AMC oyuncuları yok. Bu da bu ikilinin iyi paslarla buluşamaması zaman zaman kendi ekmeklerini taştan çıkarmaları anlamına geliyor ve bir o kadar da yorgunluk...

           Emenike'nin malum özel durumundan psikolojik olarak yıpranacağını varsayıp ümitlenen insanların olması üzüntü verici olsa da böyle bir ihtimal gerçekten var. Emenike'nin göstereceği performans Spartak için çok önemli ve turun kime gideceğini de belirleyebilecek bir isim. O yüzden yaşadığı süreç ve etkilenip etkilenmediği çok önemli.

            Fenerbahçe cephesinde ise Kuyt'un harika form grafiği ile beraber Sow'un da iyiye gitmesi en büyük silah. Alex'in kenarda oturması ne olursa olsun golün gelmemesi durumunda çilingir görevi üstlenebileceği anlamına geliyor. Taraftar çok daha büyük önem arz ediyor bu akşam. Fenerbahçe taraftar profilinin son dönemlerde önemli maçların önemli anlarında oturup olan biteni sessizce izleyen topluluk haline gelmesi tribün için düşündürücü bir kısım. Ama eminim onlar da bu akşamın öneminin farkında olarak çok daha farklı hazırlanacaklardır. Ama gelen haberler farklı bir cepheden hoş olmayan şekilde geliyor. Rusya'da Atatürk posterinin yakılmasının ardından sosyal medyada karşılıklı tehditleşmeyle geçen günlerden sonra maç gününe gelindi. Fenerbahçeli taraftarlar sosyal medyada "had bildireceklerinden" bahsederken Rus İnterfax haber ajansı okuyucularına resmi olmayan kaynaklara dayandırdıkları haberinde bir grup Rus taraftarın Kadıköy'de saldırıya uğradığı ve bir kişinin bıçakla yaralandığını haber olarak geçti. Henüz bu olay resmiyet kazanmasa da maç öncesi gerilimi göstermesi açısından önemli bir konu! Umalım ki daha kötü sonuçlar çıkmasın bu maçta!
         
             Fenerbahçe'nin en zayıf yönü orta saha gibi gözükse de Egemen'in hala uyum sorunu yaşaması bir handikap. Kalede yine Mert olacak. Ne yalan söyleyeyim bu konuda hiç endişeli değilim. İyi kaleci ve her hatasında sözde değil gerçekten ders çıkarıyor ve ben ona çok güveniyorum.

             Ve en önemlisi Aykut Kocaman... Onun iyi bir gününde olması çok önemli! Dediği gibi bu maç olmazsa Avrupa Ligi var ama Fenerbahçeli Şampiyonlar Ligi'ni çok özledi. Bu yüzden Kocaman'ın oyuna etkisi çok daha büyük önem arz ediyor.

              Fenerbahçe Avrupa için kendi sınır kapısından geçmeye çalışacak ve sabır çok önemli! Acele etmeden paniğe kapılmadan. Tıpkı Beşiktaş-Sparta Prag maçında Lucescu'nun yaptırdığı gibi...O maçta mutlak galibiyet gerekirken Luce takımı sakin tutmuş ve Ronaldo'nun 83.dakikada ki golüyle 1-0 galip gelmiş istediği sonucu almıştı. İşte öyle bir sakinlik öyle bir rahatlık gerekiyor Fenerbahçe'ye...Kadıköy hem sınır hem sinir kapısı olacak Fenerbahçe için!

              "Dirk Kuyt alır mı sağ ayağına, aldı, Kuyt sağ ayağıyla vurdu ve gooooooool!" diyebilmek için haydi Fenerbahçe!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder