22 Ağustos 2012 Çarşamba

Bursaspor vs. Hollandanın Bursasporu           Şöyle kişisel futbol mazime baktığımda Avrupa'da başarı deyince aklıma ne geliyor diye ne yalan söyleyeyim direk Bursaspor geliyor. Küçüktüm ve Bursasporlu futbolcuların timsah yürüyüşü aklıma kazınmıştı. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray 11'lerini ezbere saysam da Avrupa'da başarı deyince dediğim gibi timsah yürüyüşlü Bursaspor geliyor.

           Avrupa'da mücadele eden 3.takımımız olan Bursaspor ilk tur ilk maçında küçük çaplı bir şok yaşasa da rövanşta Bursa'da rakibine çapını göstererek farklı bir skor alıp tur atlamasını bildi. Bu turda rakip ilk tura göre biraz daha zor olacaktı haliyle.

            Twente ile eşleşen Bursaspor camiasında ümitler yüksek. Kötü geçen Ertuğrul Sağlam dönemi Avrupa maceraları her ne kadar geneli korkutsa da Bursalıların gönlü rahat. O yüzden klasik iki maçlı tur mücadelelerin klişe lafı gol yemeden maç bitirme cümlesi sık tekrarlanıyor.

          Twente'yi hiç bilmeyen biri sorarsa kafadan "Hollanda'nın Bursaspor'u" derim. Çünkü kulüp geçmişleri ve başarıları bana nedense hep benzer gelmiştir. Hele ki ligimizde yaşanan "Bursa Baharı'nın" bir değişiğini Hollanda'da 2010 yılında yaşatan Twente gözümün önüne gelince bende ki resimde tamamlanıyor.


         Lige Kayseri galibiyeti ile başlayan Bursaspor'da moraller yerinde bir de Pinto'nun kaldığı yerden devam ettiğini görmek yüzleri güldüren diğer bir unsur olarak göze çarpıyor. Her zaman dediğim şeyi tekrar edeyim: Bursaspor Ertuğrul Sağlam döneminde Ergic'ten sonra en iyi transferini yapabildi. Tagoe ve Miller gibi boşa yapılmış isim transferlerinden sonra Pinto o bölgeye ilaç gibi geldi.

        Bu tarz yorumlardan uzak dururum hep ama Twente eski gücünde olmayan bir takım demek çok zor bir şey değil. Bursaspor'da elbet şampiyon Bursaspor değil ama Avrupa macerasında bir nebze daha başarılı ve takımı oturmuş gözüken bir Bursaspor var karşımızda. Avrupa maçlarında maalesef tecrübe hep bir adım öndedir.

       " O gol yenir mi" , "bu dakikada bu yapılır mı" , "orada olacak iş mi" sözlerini spikerlerimizden bol bol duyarız çünkü aslında bu soruların hepsinin cevabı tecrübesizlikten geçiyor maalesef. Tecrübe olmadığı için "o gol yeniyor" , "o dakikada o yapılıyor" ve "orada o oluyor".
       Bursaspor sahasında avantajlı bir skor almak zorunda çünkü deplasmana kalırsa iş gerçekten çok zor. Deplasmanı da unutmadan 90 dakika iyi bir mücadeleyle Bursa umuyorum ki gülen taraf olacaktır ama koaly olmayacak!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder